Skratka EIA znamená Enviromental impact assessment, čo predstavuje analýzu vplyvu na životné prostredie. Či už ide o nákladnejšiu výstavbu, alebo ťažbu, mali by ju mať takmer všetky väčšie projekty. O tom, že sa v blízkosti našich domov rozbehne stavba, sa neraz ľudia dozvedia až z médií.

Cyklokoalícia však sprístupnila verejnosti web Sleduj EIA, kde sa o zmenách a zásahoch do životného prostredia dozvie človek včas – príde upozornenie mailom, že v okolí sa začína so zásahom do životného prostredia. Cez proces EIA totiž prechádzajú všetky väčšie zámery výstavby, vrátane verejnej dopravy. Web ich tak dokáže priamo posúvať na mail ľuďom, ktorí majú záujem zistiť, čo sa v danej lokalite deje.

„Projekt vznikol pred približne dvoma rokmi ako interný nástroj Cyklokoalície a riešil potrebu odsledovania si nových developmentov a výstavby v rámci Bratislavy,“ vysvetlil pre TREND.sk Daniel Duriš, ktorý stojí za vývojom projektu. Cyklokoalícia tak bola včas informovaná, aby mohla reagovať a zaslať pripomienky k lepšej infraštruktúre pre cyklistov a lepšie verejné priestory, dodal.

Projekt ušetrí množstvo manuálneho hľadania na oficiálnom webe enviroportal.sk, dáta ťahá z databázy Ministerstva životného prostredia SR.

„Napríklad sa vyskytli dni pred Vianocami, keď na web (enviroportal.sk) boli pridané desiatky projektov a tie hneď zmizli z titulnej strany, teda človek ich nemal ako vidieť pri bežnej návšteve webu,“ objasnil D. Duriš. Nasledovalo tak pracnejšie dohľadávanie, čo má eliminovať web z dielne Cyklokoalície.

Keďže nástroj fungoval, Cyklokoalícia ho s dobrým úmyslom posunula ďalej – verejnosti. Zároveň je open source, zapojiť sa môžu aj ďalší ľudia, a to i v rámci vylepšení.

Zistite, kde v okolí vám rozrýpu život stavbou

Sleduj EIA Zdroj: Sleduj EIA - Cyklokoalicia

Občan – aktivista

D. Duriš si kladie otázku, prečo takýto nástroj Ministerstvo životného prostredia SR už dávno nemá funkčný, keď existuje open government a všeobecný prístup k informáciám.

„Môžeme sa len domnievať, či nejde o úmysel, aby sa verejnosť čo najmenej zapájala do konaní EIA,“ zamyslel sa D. Duriš. Občanom sa tak dostane do rúk nástroj, na základe ktorého sa budú môcť včas nielen informovať, ale aj ozvať.

„Na základe pár rokov skúseností v rámci Bratislavy, čo Cyklokoalícia pripomienky posiela, úradníci berú tento proces iba ako formálny a v podstate neaplikujú princípy zdravého životného prostredia alebo možnosť pripomienkovať developmenty a výstavbu z pozície mesta, mestských častí či úrovne Ministerstva dopravy SR, Ministerstva životného prostredia SR a ďalších,“ dodal.

Ministerstvo projekt víta

„Ministerstvo životného prostredia víta každú aktivitu, ktorá vedie k vyššej informovanosti obyvateľov a ešte lepšej ochrane životného prostredia. Práve aktivisti, ochranári a angažovaná verejnosť sú prirodzeným partnerom envirorezortu. Príkladom spolupráce rezortu s verejnosťou môže byť náš webprojekt envirošpión, ktorý pomáha odhaľovať protiprávne konanie v oblasti životného prostredia,“ informoval TREND.sk hovorca Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Ferenčák.

Vysvetlil, že pri akomkoľvek novom zámere ministerstvo „automaticky informuje priamo dotknutú obec či mesto, ktoré majú zo zákona povinnosť ďalej informovať svojich občanov“. Dodal, že otvorenosť procesu EIA vidieť nakoniec aj v samotnom zverejňovaní (aktualizovanom každých päť minút) na webe enviroportal.sk, odkiaľ čerpá dáta projekt Sleduj EIA, ktorého vznik hodnotí rezort pozitívne.