Objem voľných kancelárií sa v prvom štvrťroku v Bratislave držal zhruba na úrovni konca minulého roka. Miera neobsadenosti sa mierne znížila z 8,73 na 8,59 percenta.

Klesla však výmera nových nájmov – v prvých troch mesiacoch roka dosiahla necelých 26-tisíc štvorcových metrov. Oproti predošlému kvartálu je to o 58 percent menej, medziročný pokles je na úrovni vyše 15 percent.

Voľných priestorov môže pribudnúť

Prerokovania súčasných nájmov predstavovali 39 percent všetkých transakcií, nové nájmy tvorili 31 percent, expanzie prenajatých plôch 20 percent a predprenájmy 10 percent transakcií, vyplýva z údajov Bratislava Research Forum (BRF), združujúceho najväčšie realitno-poradenské spoločnosti.

Hoci sa už v prvom štvrťroku začala prejavovať nepriaznivá situácia so šírením koronavírusu a následnými opatreniami, nie je zrejmé, do akej miery to vplývalo na dopyt po kancelárskych priestoroch. Pokles nie je dramatický a môže súvisieť s celkovou situáciou na trhu, ktorá mala rovnakú tendenciu už v predošlom období.

Rokovania o prenájme pracovných priestorov majú navyše spravidla dlhodobý charakter, a tak sa kríza môže výraznejšie prejaviť skôr v nasledujúcom období.

Tak ako v ostatných realitných segmentoch, bude aj v prípade kancelárií dôležitým faktorom, ako dlho súčasná neštandardná situácia potrvá.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa