Podľa Združenia pre zatepľovanie budov v Slovenskej republike (Združenie EPS SR) zostáva nezateplená približne polovica všetkých bytových domov a okolo 67 percent rodinných domov.
Tieto domy boli postavené v čase, keď ceny energií boli len zlomkom ceny tých dnešných a otázka úspor stála vtedy na okraji záujmov. Dôležitá bola kvantita domov a uspokojovanie požiadaviek mladých rodín na samostatné bývanie, vysvetľuje Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.
Potenciál pre zatepľovanie je stále veľký, hoci spotreba najčastejšie používaného tepelnoizolačného materiálu, expandovaného polystyrénu (EPS), v ostatných dvoch rokoch klesla približne o šestinu. EPS je obľúbený vďaka dobrému pomeru ceny a úžitkových vlastností, i pre ľahkú manipuláciu.
Stavebníci, najmä pri svojpomocnej výstavbe, však majú tendenciu použiť najlacnejší expandovaný polystyrén bez ohľadu na jeho pôvod a vlastnosti. Na fasádu ale ide iba fasádny polystyrén, ktorý musí spĺňať určité kritériá kvality: presnosť, tvarovú stálosť, pevnosť, tepelnoizolačné vlastnosti. Význam týchto parametrov rastie s pribúdajúcou hrúbkou izolácie, ktorá sa bežne hýbe okolo 12 cm.
Zdroj: Flickr
Aj preto Združenie EPS SR spustilo monitoring kvality prostredníctvom nezávislého subjektu. Projekt má zabezpečiť kvalitu tepelných izolácií z EPS v súlade s garantovanými vlastnosťami, deklarovanými vo vyhlásení o parametroch (predtým vyhlásenie zhody), a tým aj dlhodobú životnosť a kvalitu zateplenia.
Združenie má 10 členov a pokrýva približne sedemdesiat percent slovenského trhu s expandovaným (penovým) polystyrénom. Medzi nimi sú výrobcovia EPS dosiek a ďalšie spoločnosti i odborníci z oblasti EPS pôsobiaci v SR.
Sprievodným efektom zateplenia je aj znižovanie tuhých emisií z lokálnych zdrojov znečistenia, obmedzovanie emisií CO2 z centrálnej výroby energií a znižovanie skleníkového efektu, a teda čistejšie životné prostredie.