„Náš pohľad na stav stavebného sektora na Slovensku v tomto a možno aj budúcom roku vystihuje výrok `dobre už bolo`. Po rokoch silného boomu, kedy na stavbách pracovalo všetko, čo malo ruky a nohy, sme zaznamenali vlani dvojciferný prepad, ktorý pokračuje.“
„V roku 2008 sme diskutovali s kolegami o tom, čo je kríza. Povedal som, že budeme musieť tvrdšie pracovať na tom, aby sme sa mohli mať horšie. Brieždenie na realitnom trhu iste príde. Otázka je, kedy,“ povedal Oto Hornáček, šéf stavebnej spoločnosti Hornex na TREND konferencii Reality a development 2010.
„Keďže stavebníctvo má istý fázový posun oproti iným sektorom, tie prepady môžu byť naďalej dramatické. Dnes ešte dokončujeme projekty nakontrahované v období rokov 2007 – 2008. Nové objednávky sa objavujú veľmi, veľmi pomaly a vo veľmi malom množstve. Súkromní investori sú veľmi opatrní až zamrznutí, zopár lastovičiek, o ktorých sa tu hovorí, nemôže nahradiť predchádzajúci boom. Dnes to pre väčšinu stavebných spoločností už nie je o ziskoch. Idú do súťaží, ktoré znamenajú takmer nulové zisky, ide len o pokrytie réžie a udržanie tímov.“
O. Hornáček upozornil investorov na „neželané trendy, súvisiace s úbytkom práce“. Tým má byť výrazný cenový damping. „To môže byť na jednej strane príjemné, na druhej strane veľkým rizikom nielen pre zhotoviteľa, ale i investora. Všetko má svoju hodnotu a významné znižovanie cien, ktoré nemá oporu v kalkulácií cien projektu, je rizikom. Objavuje sa to už aj v niektorých veľkých projektoch, kde sú ceny aj o 30 – 40 % nižšie a neviem si predstaviť, kto je schopný za takéto ceny stavať.
„V konjunktúre výrazne zarábali všetci. Aj v recesii sa dá zarábať, ale to platí len pre tých najlepších. To, že existujú projekty, ktoré sa začínajú tento rok, je v poriadku. Pretože majú svoju podstatu a reálnu šancu nájsť na trhu záujemcov. Ich životaschopnosť nie je podmienená celkovým rastom o dva roky. Tie rasty, ktorých sme boli svedkami v minulosti, sa už nebudú tak skoro opakovať. Určite nie v najbližších piatich rokoch,“ zhodnotil očakávania do budúcnosti Ján Kovalčík, hlavný analytik TREND Analyses.
„Samozrejme, budú tu segmenty a regióny, ktoré sa z krízy dostanú rýchlejšie. Dajú sa identifikovať lokality a časti dopytu, kde majú niektoré projekty veľkú šancu na úspech. Ale z hľadiska globálneho rastu dopytu nie som veľmi optimistický. Časť ľudí sa kríza reálne dotkla až vlani na jeseň, iných až tento rok. Dopady krízy sa tu premietajú s oneskorením. Príkladom je stavebníctvo, kde môžu prísť o prácu v tomto roku desiatky tisíc ľudí,“ hovorí J. Kovalčík.
„Náš pohľad na investíciu do Borov vyplýva z názoru, že trh o dva roky bude vyzerať trochu inak. Nazdávame sa, že prirodzený dopyt a ponuka na trhu sa bude postupne spotrebovávať a bude poskytovať pozitívne impulzy na investície do realít. Obchodníci veria tejto lokalite, nášmu produktu a spádovej oblasti,“ uviedol Juraj Šaštinský, projektový riaditeľ spoločnosti Penta Investments.
„V Košiciach staviame Aupark tiež pre potreby trhu, ktorý tu bude zhruba o dva roky. Hoci sme zaznamenali pokles spotrebiteľských výdavkov, nemožno hovoriť o zmene správania sa kupujúcich. Spôsob trávenia voľného času kríza nezmenila. Projektu veríme jednak pre jeho lokalitu a tiež pre dôveru obchodníkov. Z projektov, ktoré v súčasnosti prenajímame, je najväčší záujem práve o tento. Boli sme príjemne prekvapení aj záujmom niekoľkých bánk a konzorcií o jeho financovanie,“ vníma situáciu Roman Karabelli, PR manažér spoločnosti HB Reavis Group.