Projekt, ktorý vyvolal pri predstavení pred dvomi rokmi pochybnosti, sa blíži k dokončeniu. Vertikálne záhrady – les rastúci na fasádach výškových budov v talianskom Miláne - budú do konca roka hotové. Dve veže už dosiahli definitívnu výšku 79 a 112 metrov a už niekoľko mesiacov sa na ne vysádzajú stromy.

Aj keď výstavba prebiehajúca od konca roka 2009 sa podľa portálu Inhabitat v posledných mesiacoch pre dážď a sneženie spomalila, Boeri Studio tvrdí, že plán dokončiť projekt nazvaný Bosco Verticale do konca tohto roka dodrží.

Projekt architektov Stefana Boeriho, Gianandreu Barrecu a Giovanniho La Varru reaguje na fakt, že Miláno patrí medzi najznečistenejšie mestá sveta. Zalesnené vežiaky v štvrti Porta Nuova by mali pomôcť túto situáciu zlepšiť. Dva bloky so 17 a 24 poschodiami majú integrované fotovoltaické energetické systémy a vegetáciu zasadenú na fasáde.

Zalesnené mrakodrapy už narástli

Zdroj: Boeri Studio

Rastliny pomáhajú zachytiť CO2 a prach zo vzduchu a znižujú potrebu chladiť alebo kúriť byty v dvoch vežiach. V lete sa vďaka nim ochladí horúci vzduch v okolí. Nedostatok zelene v Miláne tiež obmedzil biodiverzitu. Ekosystém nových budov by mal vytvoriť podmienky pre život vtákov a hmyzu, ktoré zo znečisteného mesta zmizli.

Na celú stavbu sa zmestí 480 veľkých a 250 malých stromov, 11-tisíc malých rastlín a päťtisíc kríkov. Takáto vegetácia zodpovedá vyše hektáru lesa.

Vhodné typy stromov hľadali projektanti spolu s botanikmi viac ako dva roky. Rastliny zasadené na fasáde boli špeciálne vypestované pre túto budovu.

Projekt už vzbudil živú diskusiu, ako budú stromy rásť v obmedzenom priestore a či korene nepoškodia stavbu. Projektanti tiež testovali, ktoré stromy vydržia silný vietor, aby nemohli spadnúť z výšky.

Zalesnené mrakodrapy už narástli

Náklady na projekt presiahli rozpočet na bežnú porovnateľnú výškovú budovu iba o päť percent. Celkovo sa vyšplhali na 65 miliónov eur. Byty v Bosco Verticale sa už predávajú od 650-tisíc eur za 80 m2 po takmer dva milióny za penthouse s rozlohou 200 m2 s výhľadom na mesto. Ľudia si však kupujú len byty, stromy zostávajú majetkom mesta.

Bosco Vertikale nie je jediným eko-projektom prepájajúcim budovu s vegetáciou. Parížsky desaťposchodový bytový dom La Tower-Flower z roku 2004 má balkóny ohradené obrovskými kvetináčmi s bambusom. Vo Valencii zas vyrástol 21-poschodový projekt Torre Huerta s citrusovými, olivovými a mandľovými stromami na terasách.

Vizualizácie a fotky - Boeri Studio, Peri Gmbh