Vyše rok potom, čo košickí poslanci schválili predaj 50 hektárov lesa firme Fordin, primátor mesta František Knapík minulý týždeň navrhol zrušiť minuloročné uznesenie o predaji pozemkov. Poslanci napokon rozhodli, že o transakcii, ktorou malo mesto zarobiť 16,6 mil. EUR, budú hlasovať o 30 dní.

Po roku kuloárnych rečí sa na mestskom zastupiteľstve prvýkrát verejne prezentoval zástupca údajne britského investora. Konateľ bratislavského Fordinu Štefan Šalapa predstavil projekt výstavby polyfunkčného a retailového komplexu za 330 mil. eur. Jeho predstavenie malo presvedčiť poslancov a radnicu, ktorí sa ku Fordinu otáčajú chrbtom.

Mestu sa predovšetkým nepáči požiadavka investora podmieniť úhradu kúpnej ceny alebo jej podstatnej časti vydaním stavebného rozhodnutia. Prekáža mu aj právo kupujúceho odstúpiť od zmluvy, ak nedôjde k vyňatiu pozemkov z lesného pôdneho fondu.

Ďalšou z pre mesto neprijateľných podmienok je podľa radnice návrh, že ak budú splnené podmienky na odstúpenie od zmluvy zo strany investora, ten ich však nevyužije, mesto zaplatí náhradu škody.

Primátor svoj návrh odstúpenia od zmluvy pred poslancami zhrnul tvrdením, že počas 14 mesiacov od schválenia predaja sa s investorom nepodarilo vyrokovať podmienky podpisu kúpnej zmluvy. „Investor v rokovaniach deklaroval také podmienky, že mestu ostalo len päť percent výhod z takéhoto predaja. Zvyšok si ponechal investor,“ uviedol počas rokovania zastupiteľstva.

Nejasnosti okolo investície

Záhadný investor po dlhých mesiacoch skrývania odkryl svoje karty až v marci tohto roka. Konateľ Š. Šalapa v rozhovore pre košický regionálny denník Korzár oznámil zámer vybudovať v ťahanovskom lese najväčší nákupný komplex na východnom Slovensku s názvom ABovia Retail Park. Postaviť ho má za viac ako 330 mil. eur do roku 2014.

Tento projekt prezentoval minulý týždeň aj na rokovaní košického zastupiteľstva. Tam okrem iného uviedol, že nové obchodné centrum vytvorí 1500 pracovných miest.

V minulosti sa spomínala možnosť, že firma nakupuje pozemky ako sprostredkovateľ pre developerskú divíziu švédskeho koncernu Ikea. Tá v Košiciach plánuje vybudovať svoju nákupnú zónu Avion s Ikeou za zhruba 135 mil. eur. Mali by ju otvoriť v rokoch 2014 až 2015.

Záhadný košický developer

V rozhovore pre TREND však Š. Šalapa hovorí, že Fordin s Ikeou nerokuje a nikdy nerokoval. Na otázku prečo v priebehu roka ani raz nevyvrátil domnienky, že v Ťahanovciach môže stáť Avion odpovedá: „Ľudia špekulujú, my pripravujeme územie pre investície a potom rozdelíme pozemky.“

Dodáva, že niektoré územia rozpredajú, iné si nechajú. „Ak nám ponúknu zaujímavú cenu, prečo nie,“ reaguje na možnosť prípadnej budúcej dohody s Ikeou. Aj napriek negatívnemu postoju radnice k ťahanovskému projektu ostáva optimistom a verí, že poslancov a vedenie mesta za 30 dní presvedčí. Spomína aj náklady, ktoré jeho spoločnosť doteraz na prípravu územia minula. Ich výšku však uviesť odmieta.

Zástupcovia spoločnosti Inter Ikea Centre Group v rozhovore pre TREND pripúšťali, že o tejto lokalite pre výstavbu svojho centra uvažovali. V súčasnosti však hľadajú inde, aktuálna nie je ani druhá v minulosti vážna alternatíva – neďaleké pozemky bývalej magnezitky. Dôvodom sú podľa šéfa IICG pre expanziu v ČR a SR Vladimíra Bereša prehnané cenové očakávania majiteľov pozemkov. Projekt sa tak posunie na lúky v okolí letiska alebo k diaľnici medzi Košicami a Prešovom.   

Fordin je podľa Š. Šalapu projektová firma, ktorá bola založená kvôli projektu v Ťahanovciach. Ten údajne nie je jedinou aktivitou jeho spoločnosti. Tá už chcela v Košiciach v mestskej časti Nad jazerom stavať Kaufland, McDonald a hotel. Tvrdí, že pozemky sú na to pripravené. Potom, čo vstúpila do hry investícia v Ťahanovciach, tieto projekty presunula na iné firmy patriace do skupiny, ktorej súčasťou je aj Fordin.

Patria medzi ne anglická spoločnosť Regio Enterprise, ktorá je podľa obchodného registra aj súčasným vlastníkom Fordinu, česko-americká developerská spoločnosť Acred a Hrivis holding. Š. Šalapa uviedol, že tieto spoločnosti realizovali viacero developerských projektov. Počas rozhovoru neuviedol o aké ide s ubezpečením, že mailom pošle referencie.

TRENDu zaslal o deň neskôr článok uverejnený v mesačníku Dimenzie. V ňom Š. Šalapa hovorí o miliardových projektoch, ktoré realizovali firmy patriace do rovnakej skupiny ako Fordin. Napríklad pražské investície do výstavby Medzinárodnej americkej školy, rezidenčných a apartmánových zón, či biznis centier.

Podľa obchodného registra zastupuje Štefan Šalapa v iných spoločnostiach aj bratislavskú skupinu CI Holding. Tá je známa najmä špekulatívnym nakupovaním pozemkov a plánovaním obrovských developerských projektov, ktoré sa však zatiaľ poväčšine neuskutočnili. Patria k nim napríklad obytný komplex Podvornice, z ktorého vyrástla iba jedna bytovka, golfové mestečko vo Veľkom Bieli, či apartmánové domy v horách.

Nejasnosti okolo predaja

Predaj lesa na Ťahanovciach sprevádzali nejasnosti od prvých chvíľ, keď prenikol na verejnosť. Vo februári minulého roka primátor František Knapík informoval mestské zastupiteľstvo o záujme anglickej spoločnosti Fordington kúpiť časť lesa nachádzajúceho sa v mestskej časti Ťahanovce.

Pôvodne malo ísť o predstavenie zámeru investora postaviť obchodné a zábavné centrum, ktoré mali poslanci len zobrať na vedomie. No časť z nich predložila návrh, aby zastupiteľstvo rovno hlasovalo za odpredaj. Argumentovalo sa hlavne tým, že mesto môže z transakcie utŕžiť 16,6 mil. eur, ktoré v čase klesajúcich príjmov v kríze potrebuje. Poslanci tak schválili odpredaj pozemkov za 33,19 eur za štvorcový meter.

V uznesení sa však nachádzal dôvetok, že v prípade ak podmienky predaja vyhodnotí majetková komisia ako nevýhodné, mesto k uzavretiu zmluvy nepristúpi. O odpredaji museli poslanci hlasovať o mesiac neskôr ešte raz. Radnica totiž prišla na to, že predaj pozemkov zahraničnej firme porušuje devízový zákon. Preto sa mal kupcom ťahanovských lesov stať Fordin, dcérska spoločnosť Fordingtonu.

Uznesenie mestského zastupiteľstva napadli niektorí poslanci už tesne po hlasovaní. Poukazovali na netransparentný spôsob predaja. Vadilo im aj to, že sa o ňom dozvedeli až priamo na rokovaní parlamentu, že o ňom predtým nerokovali komisie mestského zastupiteľstva.

Krátko na to sa ozvali aktivisti sťažujúci sa na hrozbu zhoršenia životného prostredia. Malo k nemu dôjsť výrubom stromov v tesnej blízkosti sídliska s 24-tisíc obyvateľmi. Iniciovali petíciu, ktorú podpísalo viac ako štyri tisíc Košičanov. Aktivisti vlani v októbri na mestskom zastupiteľstve žiadali prijať uznesenie zastavujúce predaj lesov.

Boli neúspešní, pretože ich iniciatívou sa poslanci nezaoberali. K projektu Fordinu sa postupne začala obracať chrbtom aj radnica. Okrem tlaku verejnej mienky argumentovala aj nevýhodnými podmienkami, ktoré mestu z navrhovanej transakcie vyplývajú.

Nakoniec primátor mesta na rokovaní zastupiteľstva minulý týždeň navrhol, aby poslanci uznesenie o predaji lesa zrušili. Tí nakoniec schválili uznesenie, že poslanci budú o odstúpení od predaja rokovať o 30 dní na mimoriadnom zastupiteľstve.

Ilustračné foto - Kasanicky, panoramio.com