Plánované najväčšie nákupno-zábavné centrum na Slovensku má vážny problém. Starosta mestskej časti Ružinov, pod ktorú pripravovaná Yosaria Plaza spadá, v stredu nepredĺžil platnosť stavebného povolenia na výstavbu. Už skôr predĺžený termín znel koniec júna 2009, dnes sa však s výstavbou ešte ani nezačalo. Informáciu priniesla agentúra SITA.

O predĺžení termínu dokončenia rokovali miestni poslanci. Ružinovský starosta Slavomír Drozd napokon lehotu nepredĺžil, dôvodom je fakt, že na stavenisku pri križovatke Tomášikovej a Ružinovskej sa doteraz nič nezmenilo. Pôvodne sa mali obchody otvárať ešte na jeseň 2006, odvtedy sa plány viackrát menili a posúvali.

Yosaria prišla o povolenie stavať

„Uplynulo dva a pol roka a na stavbe sa nič nezmenilo,“ cituje agentúra S. Drozda. Starosta svoje rozhodnutie odôvodňoval aj názorom obyvateľov mestskej časti. „Myslím si, že stavebný úrad aj mestská časť boli zhovievaví, aj s ohľadom na krízu,“ povedal.

Práve finančné otrasy na realitných trhoch mali byť dôvodom neustáleho odkladania štartu prác na Yosarii. Predseda predstavenstva developerskej firmy Ivan Líška viackrát hovoril 113526>o problémoch nájsť banku, ktorá by náročný projekt zafinancovala.

Stredajšie rozhodnutie starostu ho nepotešilo. „Poškodiť nás môže napríklad tým, že budeme mať peniaze a nebudeme môcť stavať,“ vyslovil I. Líška pre agentúru svoje obavy. Ďalšie plány, či prípadne zbúranie skeletu bývalého obchodného domu Prior nekomentoval.

Do projektu ešte v marci 2007 vstúpil Doprastav, ktorý mal byť aj pre banky zárukou silného partnera. „Náš vstup je vo forme návratnej finančnej výpomoci, ktorá je krytá podielom v spoločnosti. Ak ju Yosaria nevráti, stane sa Doprastav spolumajiteľom projektu,“ 94270>komentoval vtedy Tomáš Klepetko, zástupca stavebnej firmy. Pôvodnou financujúcou inštitúciou mala byť Istrobanka, tá od toho napokon ustúpila.

Stavebný úrad mestskej časti zároveň začal konanie o udelení pokuty investorovi za nedodržanie termínov. Jej najvyššia možná výška je 66-tisíc eur, k nej sa prikláňa aj starosta.

Vizualizácia - Yosaria Plaza