V samotnom treťom štvrťroku sa podľa údajov poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko začala výstavba nových priestorov s rozlohou 90-tisíc štvorcových metrov. Ide o šesť projektov.

Najaktívnejšou je developerská spoločnosť P3, ktorá začala stavať nové projekty v Lozorne (17-tisíc m²) a Žiline (18-tisíc m²). Až tri nové projekty začali vznikať v Senci. Najväčší s rozlohou takmer 22-tisíc m² realizuje Prologis, výrobnú halu s plochou 18-tisíc m² stavia Goodman a Karimpol rozširuje kapacity o 12-tisíc m².

Celkovo developeri od júla do septembra dokončili nové objekty s rozlohou 61-tisíc m², čím sa celková plocha priemyselných a logistických nehnuteľností na Slovensku zvýšila na 1,82 milióna štvorcových metrov, vyratúva CBRE.

Konkrétne, spoločnosť P3 dokončila dve plne obsadené skladové haly v Lozorne s plochou 49-tisíc m² a Goodman odovzdal novú halu s 12,5-tisíca m² v Senci obsadenú na 50 percent.

Väčšia výstavba, menej prenájmov

Hoci výstavba nových priestorov sa stále zrýchľuje, nájomníci podpísali zmluvy na menšiu plochu ako v predchádzajúcom období. Oproti prvým dvom kvartálom tohto roka klesla zhruba o štvrtinu.

Plocha uzatvorených nájomných zmlúv dosiahla 62-tisíc štvorcových metrov. Najväčší podiel mali nové nájomné zmluvy. Pokles aktivity podľa CBRE spôsobila najmä sezónnosť, teda nižší záujem počas leta a tiež očakávané vyjednávanie medzi majiteľmi nových priestorov a potenciálnymi nájomcami.

Najväčšou transakciou bola renegociácia zmluvy spoločnosti Goodman s nájomcom v priemyselnom parku v Senci, ktorá pokrývala rozlohu 14-tisíc m². Na historickom minime sa ocitla voľná plocha v priemyselných priestoroch, keď miera neobsadenosti dosiahla 2,64 percenta.

Jaguar obsadí nové haly

Výška nájmov ostala stabilná na úrovni 3,30 až 4,20 eura za štvorcový meter za mesiac. Ročné percento výnosnosti z prenájmu však mierne kleslo na 7,5 percenta.

„Dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach by mal kontinuálne rásť a ťahať by ho mal najmä automobilový segment a spoločnosti z prostredia e-commerce,“ tvrdí Tomáš Ostatník, šéf oddelenia priemyselných nehnuteľností v CBRE Slovensko.

Očakáva zosilnenú nájomnú aktivitu súvisiacu s príchodom automobilky Jaguar a jej dodávateľov. Napriek špekulatívnemu developmentu by mala zostať miera neobsadenosti veľmi nízka. Do konca roka by mali byť dokončené nové objekty s plochou vyše 150-tisíc štvorcových metrov.