Takéto riešenie má celý rad výhod – ekonomických aj ekologických.

Samozrejme, každý, kto sa rozhoduje medzi viacerými systémami vykurovania, by si mal v prvom rade zrátať, ktorý z nich je pre neho z finančného hľadiska výhodnejší.

Keď čísla nepustia

Tradičné spôsoby vykurovania, napríklad pomocou kotlov, majú relatívne nízke obstarávacie náklady. Ich prevádzkové náklady sú však podstatne vyššie. U tepelných čerpadiel je to presne naopak. Vstupné náklady sú pomerne vysoké, ale prevádzkové výrazne nižšie. Čísla hovoria jasnou rečou. Niektoré tepelné čerpadlá, ako napríklad DAIKIN ALTHERMA, dosahujú úsporu energie v pomere 1:5. Znamená to, že pri spotrebe 1 kW energie, sú schopné dodať až 5 kW. Len na porovnanie – u bojlera je tento pomer 1:0,9.

Vykurovanie tepelnými čerpadlami sa stáva trendom

Zdroj: Daikin

Zásadnou otázkou je, kedy vám nižšie prevádzkové náklady vykompenzujú vyššiu cenu čerpadla. Ak sa vám investícia vráti najneskôr do 5-7 rokov, neváhajte a zvoľte si vykurovanie čerpadlami. Tie majú aj ďalšie výhody. Sú oveľa šetrnejšie k nášmu zdraviu, ako aj k životnému prostrediu, nehovoriac o tom, že ich môžete využiť nielen na vykurovanie a ohrev vody, ale i chladenie.

Ako si vybrať to správne

Ak vám vyšlo, že tepelné čerpadlo je výhodnejšie, príde na rad otázka, ako si vybrať to správne. Keďže ide o riešenie vhodné najmä pre novostavby, s výberom čerpadla odporúčame začať už v projektovej fáze. Zohľadnite pritom tri faktory. V prvom rade tepelnú stratu objektu, na základe ktorej sa nadimenzuje výkon čerpadla. Už od straty 4 kW stojí tepelné čerpadlo za zváženie. Ďalej treba odhadnúť spotrebu teplej vody, podľa toho sa zasa nastaví veľkosť zásobníka. No a nakoniec si ujasnite, či chcete využiť tepelné čerpadlá aj na chladenie.

Tieto úlohy odporúčame zveriť profesionálnemu projektantovi. Iba tak zabezpečíte, aby tepelné čerpadlo fungovalo efektívne a vaša investícia sa vám naozaj vrátila. Kto „ušetrí“ na projektantovi, obyčajne prerobí na samotnom vykurovaní. To isté platí aj o montáži. Vyberte si profesionálnu inštalačnú firmu s dobrými referenciami.

Vykurovanie tepelnými čerpadlami sa stáva trendom

Zdroj: Daikin

NAJ vykurovanie od lídra na trhu

Keď už sa rozhodnete pre kúrenie tepelným čerpadlom, máme pre vás aj konkrétny tip. Špičkové japonské čerpadlá DAIKIN ALTHERMA sa môžu hrdiť tromi naj: okrem toho, že tepelné čerpadlá sú najekonomickejšia a najekologickejšia forma vykurovania, DAIKIN ALTHERMA je najpredávanejšie tepelné čerpadlo v EÚ. Zabezpečujú nielen kúrenie a ohrev vody, ale aj chladenie. Vďaka najmodernejším technológiám dosahujú energetickú účinnosť až A+++. Vynikajú vysokou výkonnosťou, nízkymi prevádzkovými nákladmi a dlhou životnosťou. Teraz môžete pri ich kúpe ušetriť tisícky eur, stačí požiadať o štátnu dotáciu. Ani Bratislavský kraj nezostane ukrátený, Daikin jeho obyvateľom poskytuje až 20 % zľavu. Navyše, s programom Stand By Me si môžete predĺžiť záruku až na 5 rokov.

Viac na www.daikin.sk/

Vykurovanie tepelnými čerpadlami sa stáva trendom

Zdroj: Daikin