Z prihlásených projektov vybrali nezávislí odborníci 50 finálových nominácií, ktoré súťažili v kategóriách Pocit domova, Spoločné bývanie, Spolupráca, Zdieľanie verejných priestorov a Inovatívne prístupy v stavebníctve.

Posledná kategória je zameraná na nové stavebné technológie a inovatívne koncepty či spôsoby využitia tehál a zdobení v projekte. Finalistov hodnotila porota zložená z piatich medzinárodne uznávaných architektov Anne Kaestle, Jonathan Sergison, Marc Mimram, Stephan Ferenczy a Vladimir Arsene.

„Projekty predložené v roku 2018 zapôsobili na porotu inovatívnym duchom a kvalitou. Predstavujú odvážne a tvorivé architektonické koncepty pre trvalo udržateľné a perspektívne vyzerajúce priestory. V architektúre je najdôležitejšie sledovať jednotlivca a práve jednotlivec a jeho potreby musia byť pri vytváraní nového obytného priestoru stredom vesmíru,“ hodnotí generálny riaditeľ Wienerberger AG Heimo Scheuch.

Vyhlásili najlepšie tehlové stavby sveta, pozrite si víťazov

Westkaai Towers 5 a 6 v Antverpách Zdroj: Wienerberger Brick Award

Dve hlavné ceny

Grand Prix získali v tomto roku až dva projekty. Jednu získali Westkaai Towers 5 & 6 z dielne Tony Fretton Architects. Belgické veže sú súčasťou väčšieho rezidenčného projektu novej zmiešanej štvrte. Vďaka práci s tehlou sa kombinuje celkový monumentálny výraz s individuálnou fasádou. Projekt Westkaai Towers 5 & 6 je tiež víťazom kategórie Spoločné bývanie.

Druhým laureátom Grand Prix je prístavba Kunstmuseum Basel od štúdia Christ & Gantenbein. Fasáda budovy múzea vo Švajčiarsku je z vypálených tehál, ktorých pôvodné červené a žlté tóny sa vplyvom dusíka zmenili na šedé odtiene. Murovaná stavba je prepojená s hlavnou budovou podzemnou halou. LED svetlá integrované v reliéfnych drážkach z tvarovaných tehál na fasáde informujú okoloidúcich o aktuálnych výstavách. Kunstmuseum Basel Extension zvíťazila aj v kategórii Zdieľanie verejných priestorov.

Vyhlásili najlepšie tehlové stavby sveta, pozrite si víťazov

Kunstmuseum Basel v Bazileji Zdroj: Wienerberger Brick Award

Uspeli autori z Holandska, Argentíny či Vietnamu

V kategórii Pocit domova vyhral holandský projekt Atlas House navrhnutý ateliérom Monadnock. Priestranný trojpodlažný obytný priestor na malom pozemku je ukážkou kvalitného súkromného bývania. Tehly v interiéri a exteriéri zvýrazňujú detaily a dokonale sa hodia do domu.

Víťazom kategórie Spolupráca je štúdio Terra Cotta, ktorého autorom je vietnamský Tropical Space. Tehlová kocka pri rieke je dnes domovom známeho vietnamského keramikára a spája výrobné priestory s domácnosťou. Bambusové police vo vnútri budovy chránia keramické výrobky pri občasných záplavách. Nezvyčajná perforácia fasády zasa priťahuje pozornosť okoloidúcich a umožňuje vetru prefukovať a prirodzene chladiť pracovný priestor.

Vyhlásili najlepšie tehlové stavby sveta, pozrite si víťazov

Atlas House v Eindhovene Zdroj: Wienerberger Brick Award

Víťazom kategórie Inovatívne prístupy v stavebníctve sa stal projekt Värtan Bioenergy CHP Plant od U.D. Urban De-sign & Gottlieb Paludan Architects v Štokholme. Projekt zahŕňa najväčšiu mestskú bioplynovú kogeneračnú stanicu na svete a významne prispieva k zníženiu emisií CO2 v švédskom veľkomeste. Nadzemná časť závodu je obalená zakrivenou fasádou z vertikálnych keramických prvkov, ktorá spája rôzne časti zariadenia a zároveň znižuje jeho akustické a vizuálne vplyvy.

Porota udelila aj dve špeciálne ceny. Prvú získala kaplnka San Bernardo od Nicolás Campodonico Estudio v argentínskej pampe, ktorá je malým majstrovským dielom postaveným výhradne z tehly. Dielo súťažiace v kategórii Zdieľanie verejných priestorov je venované patrónovi malého spoločenstva v blízkosti miesta, kde bola postavená. V samotnej lokalite nie je tečúca voda ani elektrina, nahrádzajú ich svetlo slnka a príroda.

Druhú špeciálnu cenu získala revitalizácia starého kostola Vilanova de la Barca od AleaOlea architecture & landscape z kategórie Inovatívne prístupy v stavebníctve. Pôvodná stavba z 13. storočia bola počas španielskej občianskej vojny zničená. Strecha a časti fasády starého kostola Vilanova de la Barca museli byť novo postavené a chýbajúce steny sú dorobené veľmi citlivým použitím tehál. Renovácia je ukážkou nezvyčajného prístupu k riešeniu historických stavieb. Projekt ukazuje všestrannosť a prispôsobivosť tehál vytvorením jedinečného dialógu medzi súčasnosťou a históriou.

Vyhlásili najlepšie tehlové stavby sveta, pozrite si víťazov

Kaplnka San Bernardo v argentínskej La Playosa Zdroj: Wienerberger Brick Award

Pocta tradičným materiálom

Wienerberger Brick Award vyhlasuje najväčší svetový výrobca tehál a pálených škridiel. Ocenením chce poskytnúť architektom z celého sveta príležitosť prezentovať modernú a inovatívnu architektúru s tradičnými keramickými materiálmi. Cieľom je inšpirovať architektov a ľudí, ale predovšetkým objavovať, zdieľať a rozvíjať koncepcie dizajnu.

„Sme hrdí na to, že toľko inovatívnych projektov v mestách spĺňa aktuálne spoločenské výzvy použitím prírodných keramických stavebných materiálov, aby tak vytvorili cenovo dostupné a kvalitné životné prostredie,“ hovorí H. Scheuch.

Vyhlásili najlepšie tehlové stavby sveta, pozrite si víťazov

Värtan Bioenergy CHP Plant v Štokholme Zdroj: Wienerberger Brick Award

Architektúra má podľa neho dôležitú sprostredkovateľskú úlohu, ktorou spája ľudí s okolitým prostredím. Najmä v mestských oblastiach dnes preto vidíme a cítime potrebu inovatívnych prístupov k vytváraniu atraktívneho obytného a pracovného prostredia. Okrem estetických prvkov ale existujú aj prísne technické predpisy a čoraz vyššie požiadavky na kvalitu, energetickú efektívnosť budov či recyklovateľnosť, no netreba zabúdať ani na cenovú dostupnosť bývania, ktorá je čoraz dôležitejším aspektom.