Polyfunkčný komplex Vydrica na dunajskom nábreží pod Bratislavským hradom ukázal novú tvár. Investorská spoločnosť Vydrica podnikateľov Ladislava Reháka a Petra Struhára ho prezentovala na podujatí Architecture Week v Prahe.

Návrh je podľa Dominika Schronka z developerskej firmy Zillion, ktorá na projekte pracuje kombináciou víťazných súťažných návrhov z dielní autorov T-studio z Talianska, Ardeline/Gawlas (Slovensko/Poľsko) a slovenských  ateliérov VSA, Cakov-Makara, AK Šimkovič.

Ako koordinátor návrhy technicky zastrešil bratislavský ateliér, ktorý vystupuje ako master architekt - Bogár-Králik-Urban. Investor teda naplno nevyužil žiaden z víťazných návrhov z medzinárodnej súťaže architektov, ktorá sa konala pred dvoma rokmi. Každý z nich sa však odrazil vo výslednom riešení.

Nové vizualizácie hovoria, že zástavba Vydrice by mala nadväzovať na existujúcu zástavbu pri Zámockých schodoch vo výške dvoch až troch podlaží a postupne sa zvyšovať v smere od Dómu svätého Martina na päť až šesť nadzemných podlaží.

Vydrica v novom šate

Výstavba by mala mať moderný charakter s historickými náznakmi, najmä vďaka použitým materiálom, ako kameň, či mierne šikmé strechy. Využívať sa budú aj zelené strechy, čo by malo vzhľad lokality spríjemňovať pri pohľade z hradu.

Vydrica v novom šate

Mali by sa využívať pôvodné uličné línie Vydrice, pričom by ulice mali nadväzovať na námestie pri dóme, či uličky vedúce na hrad. Lokalita pôvodného stredovekého opevnenia by sa nemala zastavať, ale slúžiť ako súčasť parkovej úpravy stredu budúcej štvrte.

Práve týmto miestom chce byť Vydrica otvorená smerom k Dunaju. Na západnej strane sa má zasa napojiť na existujúcu zástavbu okolo Rybárskeho cechu a budúci Zuckermandel od J&T Real Estate.

Výstavbu novej polyfunkčnej štvrte Vydrica oznámila developerská spoločnosť Zillion pred niekoľkými rokmi. Má na starosti rozbeh projektu a vybavenie povolení. D. Schronk zo Zillionu hovorí, že projekt je stále vo fáze prípravy na územné konanie, to by sa malo uskutočniť počas budúceho roka.

Príprava projektu je podľa neho veľmi náročná na zosúladenie požiadaviek magistrátu, vlastníkov infraštruktúry a potrieb projektu, najmä dopravného napojenia. Vysvetľuje však, že prípravné práce pokračujú priebežne a nepribrzdila ich ani kríza.

Po vybavení povolení o projekte rozhodne investor - spoločnosť Vydrica. Štvrť, nahrádzajúca pôvodnú chudobnú časť Bratislavy, zbúranú v 70. rokoch by mala mať mestský charakter s obchodmi a službami na prízemí a bývaním, či kanceláriami na vyšších podlažiach. Prezentovaná podoba je však predbežná a vzhľad projektu sa môže meniť počas rokovaní s mestom, mestskou časťou, susednými developermi a ďalšími orgánmi.

Vydrica v novom šate

Vydrica v novom šate

Pozrite si pôvodné zámery a vizualizácie.

Vizualizácie - Zillion