Aj keď to miestni neradi počujú, vodná nádrž Domaša má z pohľadu turistického potenciálu najlepšie roky za sebou. Sezóna je krátka a výrazne závislá od počasia. V strediskách okolo vodnej plochy by ste márne hľadali celoročné kúpalisko či akvapark. Z hladiny dávno zmizla jediná veľká výletná loď. O iných turistických lákadlách ani nehovoriac. Aj preto je množstvo hotelov či ubytovní zatvorených, iné rozostavané či na predaj.
„Dnešný klient má iné očakávania ako voľakedy. Len čistá voda mu už nestačí,“ povzdychne si starostka obce Bžany Mária Kasičová. Domáci len s nostalgiou spomínajú na obdobie spred desiatich rokov, keď sa tešili záujmu turistov. Za ten čas sa paradoxne veľa nezmenilo. „Celá oblasť stagnovala. Nepribudlo tu nič nové, chýbali nám najmä investície do ďalšieho rozvoja,“ vysvetľuje korene terajších problémov M. Kasičová.
Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing.arch.Matúš Doričko & Ing.Urbanistická štúdia arch.Peter Doričko
Pred rokom sa však začal rodiť projekt, ktorý má zmeniť tvár celej nádrže. Skupina okolo starostu Kvakoviec Radovana Kapraľa vypracovala projekt Centra športov, oddychu a športovej histórie. „Cieľom je oživiť cestovný ruch a vrátiť strediskám život,“ približuje pre TREND Reality R. Kapraľ.
Na východe Slovenska si naplánovali prestavbu strediska Dobrá tak, aby návštevníkov udržalo niekoľko dní. V pláne je výstavba cyklochodníka medzi strediskami Dobrá - Tíšava, plávajúca promenáda s prístavom, vyhliadková veža, akvapark či chodník slávy olympionikov a Múzeum športových hrdinov.
Nemá to byť všetko. V ramene Domaše na Dobrej plánujú výstavbu rybníka, na vodnej nádrži Malá Domaša by mal vzniknúť vodný vlek na vodné lyžovanie a wakeboarding. V zime má zase lákať lyžiarsky svah. „Investície do turistickej infraštruktúry vytvoria priamo aj nepriamo stovky pracovných miest bez priamych dotácií štátu pre konkrétne podnikateľské subjekty,“ verí R. Kapraľ.
Starosta predpokladá, že takéto investície by prilákali súkromníkov, ktorí by prirodzene otvárali požičovne, kaviarne, reštaurácie či penzióny. Teda služby, ktoré dnes v strediskách okolo Domaše síce nájdete, je ich však málo.
Východniari priznávajú, že nápad nemajú z vlastnej hlavy. „Našim vzorom je česká dedinka Lipno nad Vltavou. Práve tam pred rokmi investovali do kvalitnej turistickej infraštruktúry a dnes žnú ovocie z rozumnej investície,“ vysvetľuje R. Kapraľ. Česi pritom vypočítali, že im tamojší park vytvoril v priebehu niekoľkých rokov 800 pracovných miest a v oblasti pribudlo asi 250 firiem podnikajúcich v cestovnom ruchu.
Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing. arch. Matúš Doričko & Ing. arch. Peter Doričko
Veľkým otáznikom zostáva otázka financií. Vláda na výjazdovom rokovaní vo Vranove nad Topľou odklepla nápadu dotáciu 160-tisíc eur. Prvotné financie majú slúžiť na vytvorenie celkového projektu. „Na realizáciu potrebujeme osem miliónov eur. Aktuálne hľadáme vhodný model financovania. Rozmýšľame nad eurofondami, tie však po vlastnej linke spolufinancovať nedokážeme,“ hovorí starosta obce Kvakovce. Podľa jeho slov je v hre aj prilákanie investorov.
Ak by sa centrum na Domaši podarilo, projekt by mal byť modelovým aj pre ostatné vodné nádrže. Spomína sa Liptovská Mara, Šírava či Orava. Miestni veria, že čerešničkou na torte by mal byť návrat výletnej lode, ktorú nový majiteľ presťahoval na Vltavu. „Verím, že keď sa tieto plány zrealizujú, povezieme sa na našej lodi, ktorú nám vrátia späť,“ uzatvára rozprávanie M. Kasičová.