V prvom polroku tohto roka očakáva Bratislava Research Forum (BRF), združujúce realitné poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL, otvorenie projektov Uniq, Zuckermandel, prvej fázy Blumental Offices a Panorama Business II. Spolu prinesú viac ako 70-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy.

Ku koncu minulého roka dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave 1,62 milióna štvorcových metrov. Z toho 59 percent tvoria priestory v najvyššom štandarde A a 41 percent v štandarde B.

Už takmer dvadsať budov v celkovej výmere 248-tisíc m2 reprezentujúcej 16 percent celkovej ponuky má certifikát zelenej alebo trvalo uržateľnej budovy, buď LEED alebo BREEAM.

Vlaňajší štvrtý štvrťrok bol najlepší za posledné roky čo sa týka objemu podpísaných zmlúv. Uzavreté transakcie dosiahli výmeru vyše 81-tisíc m2, z toho 53 percent boli nové nájmy. Prerokovanie nových podmienok existujúcich nájomných zmlúv predstavovalo 28 percent plochy a päť percent tvorilo rozširovanie priestorov.

Najväčšou transakciou, ktorú zaznamenalo BRF, bolo dohodnutie nových podmienok na priestory s rozlohou 10 147 m2 v Bratislava Business Center 1 Plus. Takmer 7 500 m2 sa podarilo predprenajať v budovanom Einsteinova Business Center a najväčší nový nájom s plochou 4 530 m2 bol podpísaný v City Business Center II. Deväť transakcií presiahlo výmeru dvetisíc štvorcov a ďalších 12 malo veľkosť tisíc až dvetisíc štvorcových metrov.

Na trhu dominovali transakcie spoločností zo sektora profesionálnych služieb s podielom 21,5 percenta, tesne nasledované spoločnosťami v sektore spotrebný tovar s podielom 21 percent.

Vďaka veľkej aktivite pri podpisovaní zmlúv sa aj vo štvrtom štvrťroku znížila neobsadenosť kancelárskych budov v Bratislave z pôvodných 6,78 na 6,61 percenta a je najlepšia od roku 2007.

Najlepšie boli obsadené priestory vo štvrtom okrese s mierou neobsadenosti 2,5 percenta a v prvom okrese (3,1 percenta). Najvyššia miera neobsadenosti bola ku koncu roka v Bratislave 3, keď sa znížila na úroveň 11,7 percenta.

Pozrite si vývoj na bratislavskom kancelárskom trhu v prehľadných grafoch a tabuľkách.