Jednému z najznámejších nedostavaných projektov v hlavnom meste začína nová éra. Vežiak na Šancovej ulici v centre metropoly ešte koncom roka 2006 kúpila bratislavská firma Stelo, prepojená s českým developerom Finep. Začiatkom augusta tohto roka do spoločnosti vstúpilo aj Greenfields družstvo. Pre TRENDreality.sk to potvrdil generálny riaditeľ slovenského Finepu Jiří Pecháček.

Polovičný podiel v Stele teda vlastní Finep, ďalších 50 percent Greenfields. „My prinesieme know-how, Greenfields finančné krytie,“ približuje J. Pecháček. S družstvom už pritom Finep v minulosti spolupracoval. Koncom mája český developer od neho 101430 target=blank>odkúpil projekt vežiaka v susedstve 100483 target=blank>pripravovanej bytovky na Jégého ulici. Pozemky pod ním vlastnili firmy bývalého ministra vnútra Ľudovíta Hudeka, ktorý teraz sedí v dozornej rade projektu Finep Jégého alej. Podpredsedom predstavenstva v rovnakej firme je Juraj Hudek, ktorý je zároveň konateľom Stela.

Vežiak na Šancovej ostane pri 22 podlažiach

Základné dispozície Šancovej ostávajú podľa slov J. Pecháčka na základe platného stavebného povolenia nemenné. Finep si však dal vypracovať novú projektovú štúdiu, ktorej výsledky by mali byť známe koncom septembra. Podľa stavebného povolenia majú byť vo vežiaku byty, najvyšším ostáva 22. podlažie.

Budova na jednom z najvyťaženejších dopravných ťahov hlavného mesta už niekoľko rokov vzbudzuje rozruch najmä plánmi okolo konečnej výšky. Pôvodný investor, spoločnosť Istroreal projekt naštartoval ešte v roku 2003 s tým, že pôjde do výšky ôsmich podlaží. Po zúžení pamiatkovej zóny ministerstvom kultúry o dva roky neskôr získal developer povolenie na stavbu 22 podlaží. Keď projekt koncom roka 2006 kúpilo Stelo, opätovne sa hovorilo o zvýšení na 33 podlaží, Finep však tento zámer nemá.

Foto - Peter Kremský