Zóna zábavného priemyslu EuroVegas neďaleko Bratislavy má ďalšie meškanie. Investori parku zábavy a hazardu pri maďarskej dedinke Bezenye pri hranici s Rakúskom a Slovenskom musia vypracovať dodatočné štúdie vplyvu na životné prostredie. Vyžiadala si ich susedná rakúska spolková krajina Burgenland.

TRENDreality.sk o tom informoval starosta Bezenye Róbert Kammerhofer. Podľa jeho slov sa tak realizácia parku pretiahne zhruba o rok. Maďarské úrady pritom s výstavbou na 150 hektároch väčšinou súhlasia, proti nie sú ani slovenské autority. Na ekologické dopady mimoriadne citliví Rakúšania však výstavbu komplexu za takmer miliardu eur zablokovali.

Veža so 140 metrami pri Bratislave počká

Stavať sa pritom malo už na jeseň tohto roka, ako portál TRENDreality.sk 140209>informoval pred pol rokom. Rakúsky štrkový magnát Hans Asamer plánoval podľa rakúskeho Trendu vybudovať za dva roky kasíno s 1300 až 1500 automatmi a stovkou ruletových stolov, ako aj kongresové centrum pre štyritisíc ľudí.

Ďalej by mal vyrásť hotel vo veži s výškou 140 metrov so sky barom na najvyššom poschodí, odkiaľ by malo byť dovidieť až do Bratislavy. Počíta sa aj s aquaparkom, reštauráciami, dvoma parkovacími domami a príslušenstvom. Z podzemnej stanice na trati Viedeň-Budapešť by sa malo dať dostať priamo do hotelovej haly.

Veža so 140 metrami pri Bratislave počká

V druhej etape sa neskôr uvažuje s ďalšími kasínami, golfovým ihriskom, súkromným autodromom i luxusnými víkendovými apartmánmi a rezidenciami. Tie má v okolí stavať najmä rakúska firma Lukale, a tak vyťažiť zo záujmu o túto lokalitu. Pripravuje aj shopping centrum s nákupnou plochou 60-tisíc štvorcových metrov. Iba investície Lukale majú byť od štvrť do pol miliardy eur.

Finančne majú za EuroVegasom stáť okrem H. Asamera aj Američania z firmy Ellis Gaming, banky Credit Suisse alebo Citibank. Kríza nemá podľa R. Kammerhofera na projekt žiadny vplyv – peniaze sú pripravené. Celkovo by tu na obe fázy mala byť potrebná ďalšia takmer pol miliarda eur.

Veža so 140 metrami pri Bratislave počká

Komplex sa už pripravuje 103829>niekoľko rokov. Postupne by mal vytvoriť zhruba 7 500 pracovných miest a pritiahnuť turistov nielen do Bezenye, ale aj do Bratislavy, Viedne a okolitých menších miest. H. Asamer pôvodne nakúpil vyše 350 hektárov pozemkov s cieľom vybudovať priemyselný park, po ich masovej výstavbe v Maďarsku koncom 90. rokov však svoj zámer preorientoval.

Vizualizácie a foto - kisalfold.hu