„Všetky projekty s vysokým podielom finančnej páky už viac v týchto časoch nedávajú zmysel. Tlak v jednotlivých realitných segmentoch ostane v krátkodobom horizonte veľký. No niektoré projekty budú pokračovať. Z investičného hľadiska dlho platilo, že jediným limitom je obloha. Nehnuteľnosti boli horúcim artiklom, stredná a východná Európa ešte horúcejším regiónom. Možno o niečo vyššie riziko, ale oveľa vyššie výnosy.“

„Pri pohľade na predpokladaný priemerný rast nájomného v obchodných centrách, nedáva zmysel v dohľadnej dobe efektívne investovať opäť v SVE. To isté platí pre západnú Európu,“ takto zhodnotil novú situáciu na trhu Menno Verhoeff, šéf akvizičného oddelenia v SVE realitnej správcovskej spoločnosti ING Real Estate Investment Management na realitnej konferencii TRENDU pod názvom Reality a development.

„Pointa krízy spočíva v tom, že nemôžeme používať zvyčajné spôsoby zdôvodňovania, s ktorými sme krízu tvorili. To povedal Albert Einstein. Je veľmi zábavné zarábať ľahké peniaze. Pamätám si dobre z predchádzajúcej krízy, ako úplne nekompetentní ľudia kúpili ráno budovu, zvyčajne bez vlastných peňazí, a predali poobede za cenu o 30 až 40 % vyššiu. To je veľká sranda. Teraz treba krízu vnímať ako príležitosť. Pretože silné spoločnosti a inteligentní ľudia ju takto využijú. A je to obrovský priestor pre inovácie. Ak tak spravíte, dosiahnete oveľa lepšie výsledky za takmer tie isté peniaze a budete medzi prvými na trhu,“ uviedol Thomas Scheck z francúzskej architektonicko-projektantskej spoločnosti Profile.  

„Kríza má pre facility manažment dva aspekty. Pozitívnym je to, že existuje oveľa silnejší tlak na služby už v prípravnej fáze. Investori sa zaujímajú o prevádzkové náklady stavby, pretože majú nájomcov, ktorých to zaujíma. Predtým to nebolo také podstatné, keďže sa predalo (prenajalo) všetko, čo sa postavilo. Negatívum spočíva v tom, že developeri tlačia na minimalizáciu cien a často aj za cenu nízkej kvality,“ myslí si Karol Hederling, generálny riaditeľ spoločnosti Strabag Property & Facility Services.