V Toronte onedlho dokončia hrubú stavbu 58-poschodovej obytnej budovy nazvanej podľa autora Daniela Libeskinda Veža L. Svojim tvarom sa vyníma v skupine výškových budov finančnej štvrte a prístavu. Mierne sa rozširuje a od 42 poschodia sa oblúkovito zužuje do charakteristickej ostrej špice pri južnom nároží. Na tejto strane je aj hlavný vstup, zvýraznený do výšky desiatich podlaží zrezanou hranou budovy.

V tomto čase už dokončujú betonáž posledných podlaží a montujú fasádu. Libeskind ju navrhol zo sivomodrého skla s modrými okennými rámami a slnečnými clonami a rozčlenil zvislými, nerovnako dlhými pásmi bieleho skla a skupín balkónov. Členenie, najmä na zaoblenej strane, pripomína „zárezy“ v hmote budovy, v ktorých umiestňuje okná. Dobrý príklad tohto prvku nachádzame práve v Toronte – Kryštál Michaela Lee-China, prístavbu Kráľovského ontárijského múzea (2007).

Podnož Veže L tvorí významné modernistické dielo, nedávno renovované štvorpodlažné Sony Center (Peter Dickinson, 1960). Sídlo Národného kanadského baletu a Kanadskej opernej spoločnosti, renovované pred dvoma rokmi, však s mrakodrapom nebude prepojené.

Veľké L vyrástlo na 58 poschodí

Budova poskytuje 600 luxusných, jednoizbových až trojizbových bytov s bielo ladenými interiérmi a výškou miestností až 305 cm. Aby mali byty na 3. až 13. poschodí túto výšku – inak majú prevažne 275 cm – projekt dodatočne upravovali. Skrátili pritom aj vybiehajúcu dolnú časť budovy, takže je menej čitateľná jej silueta v tvare písmena L.

Mesto, v ktorom je podľa špecializovaného serveru Skyscraperpage najviac výškových budov na svete po New Yorku, prechádza obdobím mohutnej výstavby. Toronto je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest Severnej Ameriky.

Veľké L vyrástlo na 58 poschodí

V segmente luxusných bytov pribudli minulý rok Rezidencie pri Ritz Carltone (53-posch., 210 m), tento rok v apríli slávnostne otvorili Trump International Hotel and Tower (65-posch., 277 m), onedlho dokončia rezidencie pri Shangri-La (65-posch, 215 m) a v ÏCE 2 Condos (67-posch, 234 m) montujú už fasády.

Všetky tieto mrakodrapy sú od L Tower vzdialené najviac do kilometra. Približne v tejto vzdialenosti postavia ešte Ten York (75-posch, 259 m)  – začiatok výstavby plánovaný na tento rok posunuli, keďže prepracúvajú projekt – trocha bližšie má stáť 156 Front West (65-posch, 222 m).

Veľké L vyrástlo na 58 poschodí

Severne od L Tower, už takmer pri univerzitnom areáli, dokončia na budúci rok najvyššiu čisto obytnú vežu v Kanade, Auru (78-posch., 272 m), za areálom, neďaleko Kráľovského ontárijskeho múzea, otvoria v októbri rezidencie pri hoteli Four Seasons (52-posch, 205 m), kde sa už za vyše 23 mil. eur predalo najdrahšie kondomínium v Kanade.

Tento trend, pri ktorom do konca roku pribudne takmer 800 kondomínií a na budúci rok len v Aure a L Tower raz toľko, hodnotí Kráľovská kanadská banka v analýze z minulého mesiaca v podstate pozitívne, v odborných kruhoch sa však vyskytujú aj rezervovanejšie názory.

Pozrite si stav výstavby z mája tohto roku:

L Tower Construction Timelapse from udo.d on Vimeo.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Vizualizácie – Studio Daniel Libeskind

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.