Reštrukturalizácia stavebnej spoločnosti Sibamac výrazne pokročila. Veriteľský výbor včera jednohlasne schválil návrh reštrukturalizačného plánu. Ten počíta s uspokojením pohľadávok nezabezpečených veriteľov vo výške 28 percent ich dlhov. Z celkových vyše 15-miliónových pohľadávok, ktoré voči Sibamacu prihlásilo 540 veriteľov, predstavujú nezabezpečené nároky 13,274 milióna eur. Aké percento dostanú zabezpečení veritelia, ktorých pohľadávky sú istené záložným právom, zatiaľ nie je zverejnené.

Veriteľský výbor popritom v utorok odporučil schválenie reštrukturalizačného plánu aj zvyšným všetkým veriteľom. Schôdza, na ktorej sa všetky skupiny veriteľov vyjadria k reštrukturalizačnému plánu, je naplánovaná na 22. júna. Pokiaľ dokument schvália, bude čakať na finálne odobrenie súdom.

Peniaze na uspokojenie pohľadávok veriteľov budú v takom prípade podľa plánu zložené v notárskej úschove. Veriteľom by ich vyplatil priamo notár.

Matej Majerčák, predseda predstavenstva Sibamacu a partner Neuropea Corporate Finance, ktorá pre Sibamac zabezpečuje krízový manažment a riadi proces reštrukturalizácie, tvrdí, že ciele ozdravného konania firmy sa zatiaľ darí napĺňať. Potvrdzuje to podľa neho aj veriteľským výborom schválený reštrukturalizačný plán. „Je to zásadne vyššie uspokojenie pohľadávok, ako by sa realizovalo v prípade konkurzu spoločnosti,“ konštatuje M. Majerčák. Plán firmy podľa neho počíta aj so zachovaním prevádzky. Akým spôsobom bude firma ďalej fungovať, zatiaľ nespresnil.

Firmy v reštrukturalizácii získavajú prostriedky na uspokojenie veriteľov niekoľkými prostriedkami. Popri dokončení rozrobených zákaziek a prípadnom predaji nepotrebného majetku je jednou z možností aj hľadanie finančného alebo strategického investora.

Sibamac sa na druhý pokus dostal do reštrukturalizačného konania v novembri 2010. Popri viacerých zastavených stavebných projektoch, ktoré developeri v kríze spomalili, priniesla firme problémy najmä účasť na výstavbe bratislavského Cyklotrónového centra SR. Firma tak musela riešiť existenčné finančné problémy, skomplikované ešte aj početnými súdnymi spormi. Ako formu riešenia hroziaceho úpadku si zvolila reštrukturalizáciu.

Veritelia si koncom januára za svojich zástupcov do veriteľského výboru zvolili tri finančné inštitúcie a dve firmy z brandže. Ako zabezpečení veritelia sa členmi výboru stali obe financujúce banky. Francúzska banková skupina Société Générale má vo výbore zastúpenie aj ako nezabezpečený veriteľ – prostredníctvom technologickej lízingovky SG Equipment Finance. Zvyšok výboru doplnili ďalší nezabezpečení veritelia - dodávateľ kameniva a transportbetónu Alas Slovakia a výrobca debniacej techniky Doka Slovakia.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta