S modernými obytnými a podnikateľskými budovami prišiel na Slovensko aj dopyt po službách, ktoré poskytujú nielen technickú, ale kompletnú správu domov – facility manažment.
Na komplikované ovládanie systémov inteligentných objektov treba kvalifikovaných špecialistov. Tradične takéto služby poskytujú nadnárodné firmy, ktoré vznikli spájaním správcov a dodávateľov energií.
Nie nepodobné pozadie má nedávny vznik slovenskej spoločnosti Hetech Services. Hoci za ním nestojí akvizícia ani fúzia, majitelia trojice firiem zo správy stavieb a teplárenstva sa snažia vytvoriť spoločnosť, ktorá bude pre medzinárodné koncerny konkurentom.
Ambície naznačilo angažovanie šéfa skupiny. Stal sa ním Peter Strýček, ktorý na Slovensku a čiastočne aj v celej východnej Európe roky šéfoval pobočke koncernu Johnson Controls International.
Hľadanie synergie.
Hoci Hetech Services na trhu len začína, môže hovoriť o ročnom obrate vyše sedemsto miliónov korún. Toľko utŕžili vlani spoločnosti, ktoré od nového roku na holdingovom princípe zastrešuje.
Prvá ružinovská spoločnosť spolu s Račianskou teplárenskou dodáva teplo a teplú vodu a spravuje energetické zariadenia v časti hlavného mesta Bratislavy.
A tretia – AB správcovská, v minulosti známa pod názvom Prvá správcovská, je pomerne známym menom v technickej správe budov a facility manažmente.
Keďže jeho súčasťou je okrem správy systémov aj poradenstvo pri ich inštalácii počas výstavby, skupinu posilnila novozaložená technicko-servisná spoločnosť s ručením obmedzeným Hetech. Jej úlohou je dodávať zariadenia vzduchotechniky, klimatizácie, chladiacej a vykurovacej techniky a elektroinštalácie.
Za vznikom Hetech Services stojí najmä generálny riaditeľ Peter Strýček. Do leta minulého roku country manažér Johnson Controls International a šéf východoeurópskeho centra pre servisné služby nadnárodnej spoločnosti dostal pôvodne od akcionárov ponuku viesť Prvú ružinovskú. A k manažérskej zmluve aj podiel vo firme.
„Po dlhodobom pôsobení na pozícii manažéra - zamestnanca je vstup do podnikania celkom nová skúsenosť,“ poznamenáva P. Strýček. Po práci v široko zameranom koncerne, ktorý má v produktovom portfóliu okrem stavebných regulačných systémov aj autokomponenty, ocenil v Prvej ružinovskej entuziazmus jej pracovníkov, čo mu v nadnárodnej korporácii chýbalo.
No ďalším porovnaním zistil rezervy v riadení. Keďže Prvá ružinovská, AB správcovská a Račianska teplárenská boli majetkovo prepojené, nedávalo mu logiku, aby každá mala vlastné ekonomické a právne oddelenie i subdodávateľov. Vytvorenie spoločnosti holdingového typu podľa neho zjednodušuje pohľad na procesy vo firmách. Už možno hovoriť o synergii.
Silnejší v tendroch.
Hlavný prínos konsolidácie sa má prejaviť na trhu. Zámerom bolo vytvoriť silného hráča vo všetkých činnostiach, ktoré sú v portfóliu služieb. „Aby sa pokryl celý životný cyklus budovy od technologického vybavenia stavby, cez správu systémov a zásobovanie energiami až po priebežnú obnovu,“ opisuje P. Strýček filozofiu skupiny.
Keďže tá sa venuje aj facility manažmentu administratívnych budov, nemusí sa obmedzovať len na bytové domy. Výhodou na trhu má byť aj schopnosť spravovať polyfunkčné budovy, ktoré – najmä v hlavnom meste – rýchlo pribúdajú. Obvykle sa firmy špecializujú a správu takýchto objektov si musia deliť.
Špecialistom na facility manažment v skupine je AB správcovská. Od roku 2004 sa stará sa o časť pobočiek Slovenskej sporiteľne. Túto veľkú zákazku jej priniesol – ešte ako Prvej správcovskej – strategický partner. Jeden z lídrov českého trhu facility manažmentu AB Facility vstúpil, po víťazstve v tendri sporiteľne, do akcionárskej štruktúry.
Okrem novej identity sa skupina môže pochváliť zaujímavými projektmi. Hetech rokuje o detailoch kontraktu na správu a údržbu nevýrobných zariadení bratislavskej rafinérie Slovnaft. Nedávno založená žilinská pobočka sa bude starať o technickú stránku fungovania školiaceho strediska, ktoré bude slúžiť aj zamestnancom Kia Motors Slovakia.
Vízia za hranicami.
Základným efektom nových projektov by mal byť rast výkonov. V tomto roku hovoria plány o tržbách nad osemsto miliónov korún, do dvoch rokov by mala padnúť miliarda korún.
V zámeroch figuruje rozšírenie pôsobnosti na územie celého Slovenska. Hetech podľa svojho šéfa sleduje vývoj v správe bytových domov a zvažuje aj nové projekty v distribúcii tepla. No hlavným ťahúňom rastu by mal byť facility manažment, do ktorého sa skupina chystá najviac investovať.
„Teplo je zaujímavé. Ale naozajstný rast prináša rozvoj priemyslu a výstavba podnikateľských priestorov,“ konštatuje P. Strýček. V budúcnosti nevylučuje ani úvahy o expanzii mimo územia Slovenska.
Ide o strednodobú stratégiu, zdôrazňuje. Za zváženie stojí vstup na český trh, ako veľmi perspektívny P. Strýček vidí najmä región Balkánu. Dôvod je rovnaký ako ten, ktorý v súčasnosti zatraktívňuje Slovensko – očakáva sa rozmach priemyslu.
Foto – Miro Nôta