Hlavné mesto si začína všímať nedostatky súčasného územného plánu a pripravuje ďalší balík zmien. V ňom reaguje okrem riešenia jednotlivých území aj na kritiku pri schvaľovaní balíkov zmien, či nedostatočnú aktuálnosť dokumentu. Okrem toho chce opraviť niekoľko chýb.

Rozsah zmien a doplnkov schválili bratislavskí poslanci tento týždeň, informuje tlačová agentúra Sita. Ako po rokovaní zastupiteľstva o tomto bode uviedol bratislavský primátor Milan Ftáčnik, zmeny a doplnky územného plánu Bratislavy budú obstarávať postupne, od tých jednoduchších až po zložitejšie.

O podnetoch, ktoré budú podložené kladne prerokovanými urbanistickými štúdiami, budú potom poslanci rozhodovať samostatne. Mesto podľa primátora pri obstarávaní zmien a doplnkov schválilo novú filozofiu.

Podklady s kladne prerokovanými urbanistickými štúdiami budú poslancom predkladať raz ročne, najbližšie pravdepodobne v januári 2014. To môže viesť k výrazne väčšej aktuálnosti v porovnaní s terajšou praxou. Mesto sa totiž neustále vyvíja a developeri kritizujú pomalé zmeny územného plánu.

O každom návrhu na zmeny a doplnky územného plánu Bratislavy budú poslanci rozhodovať samostatne a nie v balíkoch, ako to bolo doteraz. Podľa M. Ftáčnika tak bratislavskí poslanci už nebudú tlačení k tomu, aby museli zmeny, s ktorými súhlasia, schvaľovať aj s tými, ktoré sa im nepozdávajú.

Územný plán Bratislavy: mesto vychytáva chyby

Podľa informácií TRENDreality.sk sa v minulosti často stávalo, že z balíka zmien sa vylúčili verejne známe a negatívne vnímané zmeny, aby sa už o hlasovanie prestala zaujímať verejnosť a aktivisti. Niektorí poslanci potom v tichosti schválili také zmeny, v ktorých mali osobné záujmy.

„Každá zmena a doplnok budú mať samostatné prerokovanie. Vytvorí to slobodnejší prístup pre rozhodnutie poslancov, lebo o každej zmene môžu hlasovať bez toho, aby ju viazali na inú zmenu," vysvetľuje primátor.

Bratislavskí poslanci schválili i zriadenie pracovnej skupiny zloženej z poslancov bratislavského zastupiteľstva, ktorej úlohou bude monitorovať obstarávanie aktualizácie územného plánu Bratislavy. Podľa primátora o obstarávaní zmien a doplnkov chcú viac hovoriť i verejne a spolu so zriadením komisie chcú do rozhodovania viac vtiahnuť nielen poslancov, ale i verejnosť.

„Ak budeme mať pripravené podklady, v septembri by sme ich chceli ľuďom predstaviť a dať im možnosť vyjadriť sa k nim,“ dodal. Prípravy podkladov môžu trvať od desiatich až po 18 mesiacov, podľa zložitosti prerokovania. „Jednoduchšie podnety, predpokladám, pôjdu rýchlejšie a sme schopní ich zaradiť do prerokovania pravdepodobne do dvanástich mesiacov,“ hovorí.

Medzi návrhmi na zmenu územného plánu Bratislavy je napríklad návrh na rozširovanie územia na výstavbu v bratislavskom Čunove. Proti tejto zmene vystupujú dve skupiny, časť obyvateľov spísala petíciu proti návrhu zmeniť časť územia mestskej časti z funkcie ornej pôdy na malopodlažnú výstavbu. Na druhej strane ďalších 732 obyvateľov tieto zmeny podporuje a víta investorov.

Zmeniť by sa mala aj funkcia na letisku Vajnory. Zo športovej na zmiešanú funkciu bývania, občianskej vybavenosti, ale i športu a zelene. Rozsiahlu výstavbu tu pripravuje najmä spoločnosť Eastfield v podobe projektu Nové Vajnory. Ďalšou navrhovanou zmenou v územnom pláne je napríklad aj Veľká lúka v Dúbravke, ktorá sa má zmeniť na oblasť bývania a občianskej vybavenosti.

Zaujímavá je aj oblasť Mlynské nivy – západ, ktorá by sa po zmene územného plánu mala zmeniť na rozvojové územie s novými funkciami. Urbanistická štúdia je hotová už roky, v zóne okolo biznis centier na Plynárenskej a v zablatenej lokalite okolo Baumaxu ma vyrásť množstvo developerských projektov.

Rozsah zmien a doplnkov územného plánu schválili v štyroch častiach. V prvej sú zmeny a doplnky podložené kladne prerokovanými urbanistickými štúdiami a zaradené do obstarávania. Budú však schválené až vtedy, ak výsledok prerokovania poslancov presvedčí, že takáto zmena je pre potrebná.

Druhú skupinu zmien a doplnkov tvoria podnety mesta a mestských častí, ktoré majú lepšie regulovať zmeny v mestských častiach, ktoré väčšinou navrhujú viac zelene. Ďalšou skupinou, o ktorej dnes rokovali poslanci, sú chyby v územnom pláne z roku 2007. Podľa M. Ftáčnika ide napríklad o chybné či na zlom mieste uvedené kódy, ktoré treba uviesť správne. V štvrtej skupine sú podnety, ktoré avizovali mestské časti či poslanci po spracovaní zmien v prvých troch skupinách.

Bratislava dostala nový územný plán v roku 2007 po desiatich rokoch čakania. Dokument z čias primátorovania Andreja Ďurkovského mal reagovať na aktuálne zmeny i stavebný boom, ktorý v meste vypukol. Naopak stal sa terčom kritiky pre formálne chyby, nedostatočnú otvorenosť i neaktuálnosť už v čase schválenia. Neskôr ho spochybnil prokurátor pre nesúlad medzi schválenou a zverejnenou verziou dokumentu. Veľkej kritike čelí i zo strany developerov.

Ilustračné foto - Flickr