Ukrajinskí utečenci vytvárajú tlak na realitné trhy v hostiteľských krajinách. V Nemecku, Poľsku a v Českej republike byty chýbajú a ceny nájmov rastú. Informuje o tom agentúra Reuters.

Polovica v Poľsku

Odkedy Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, túto krajinu opustilo zhruba 4,5 milióna ľudí. Viac ako polovica našla útočisko v susednom Poľsku, kde už žila najväčšia ukrajinská diaspóra.

Podľa Marcina Janczuka, ktorý pracuje v realitnej spoločnosti Metrohouse Franchise, by poľský trh s komerčným ubytovaním musel hneď pridať pol milióna bytov, aby uspokojil všetkých utečencov, ktorí do krajiny zatiaľ prišli.
„Odhadujeme, že v (poľských) najväčších mestách sú aktuálne ceny nájmov zhruba o 20 percent vyššie ako na začiatku roka," uviedol Janczuk s tým, že prílev utečencov je len jedným z mnohých dôvodov nárastu.

Sebastian Wunsch z inštitútu GEWOS, ktorý sa zaoberá prieskumom trhu s bývaním, hovorí, že v Nemecku by sa vďaka náporu ukrajinských utečencov mohlo dopytovať o 200 000 až 400 000 tisíc bytov viac. Najväčší záujem bude pritom o už teraz preľudnené mestá.

Nájomné vzrástlo

Potom, čo Nemecko počas utečeneckej krízy v roku 2015 prijalo milión utečencov, vzrástlo nové nájomné v rokoch 2015 až 2018 o 3,5 percenta v porovnaní s 2,5 percenta v rokoch 2011 až 2014, povedal.

O rastúcom záujme o prenájmy informujú aj českí realitní agenti. „Nárast je niekoľkonásobný," povedal Reuters Artem Egorov z realitnej kancelárie Chirš. „Som vďačná za to, že som spoznala Petra a Juliu," cituje agentúra utečencovi Julii Saryčevovú, ktorá našla útočisko v pražskom byte.

Do Českej republiky s 10,7 milióna obyvateľov prišlo podľa vládnych odhadov niečo cez 300-tisíc utečencov z Ukrajiny. V Nemecku predstavuje počet prijatých ukrajinských utečencov jednu osemdesiatinu obyvateľstva, v Poľsku ale tvorí už viac ako jednu pätnástinu.

Potreba dlhodobého bývania

S tým, ako sa vojna vlečie, nie je jasné, kedy by sa utečenci, z ktorých väčšinu tvoria ženy, deti a starší ľudia, pretože muži pod 60 rokov museli zostať a bojovať, mohli vrátiť. Nie je ani jasné, v akom stave ich domovy budú. Vzniká tak potreba riešiť ich bývanie dlhodobo.

Údaje síce potvrdzujú vyšší tlak na ceny nehnuteľností a nájmov, ale tiež ukazujú, že utečenci v konečnom dôsledku prospievajú ekonomikám hostiteľských krajín. Rieši nedostatok pracovných síl, zakladajú firmy a prispievajú k výberu daní, uzatvára agentúra Reuters.