Ak sa človek vydá na túru po hrebeňoch Malej Fatry, Chata pod Chlebom sa v podstate nedá obísť. Počas letnej sezóny ju navštevuje množstvo turistov, v zime je zasa vyhľadávaným cieľom skialpinistov.

Najvyššie položená horská chata v Malej Fatre by mala dostať novú tvár. Bývalý primátor Martina a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd nedávno predstavil plán, ako chce chatu zrekonštruovať.

Veľmi rýchlo však narazil na odpor mnohých ochranárov, ktorým sa nepozdáva príliš rýchly proces rozhodovania o povolení rekonštrukcie. Žiadajú, aby plánovaná rekonštrukcia prešla riadnym posudzovaním vplyvov na životné prostredie. A. Hrnčiar to odmieta a tvrdí, že pri tejto stavbe to zákon nevyžaduje.

Nová chata, nové problémy

„Správa národného parku sa vyjadrila, že rekonštrukcia môže mať významný vplyv na životné prostredie. Chránené druhy, ktoré v lokalite žijú, budú narušené,“ tvrdí ochranár, dokumentarista a člen hnutia Spolu Erik Baláž.

Citlivým miestom je najmä výskyt tetrova hlucháňa, ktorý je jedným z najviac ohrozených druhov na Slovensku. Ochranári dlhodobo bojujú za zachovanie jeho teritórií, ktoré sú likvidované najmä živelnou ťažbou dreva v národných parkoch.

E. Baláž sa okrem toho obáva, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa