Významná developerská skupina s maďarskými koreňmi TriGranit plánuje na budúci týždeň oficiálne predstaviť svoj najnovší projekt. Na okraji Bratislavy chystá Metropolis za zhruba 1,5 miliardy eur. Mal by vyrásť pri mestskej časti Jarovce vedľa diaľnice a neďaleko hraničného prechodu do Kittsee.

TriGranit plánuje predstaviť projekt na špeciálnej tlačovej konferencii. Označuje ho za budúce „najväčšie centrum komerčných služieb, oddychu a zábavy, ako aj najväčšie konferenčné centrum v celom regióne“.

Podľa londýnskej firmy Locum Consulting, ktorá pre TriGranit vypracovala analýzu trhu by mal projekt obsahovať aj akvapark, priestory pre adrenalínové športy, pre rodinnú zábavu, ako aj kasíno, hotely a nákupné centrum.

Úlohou Locumu bolo najmä odhadnúť potenciál pre vodný park a športoviská. Spoločnosť dospela k záveru, že výstavba Metropolisu by mohla Bratislave pomôcť stať sa konkurenčne schopnejšou destináciou a že situácia na trhu je vhodná na vybudovanie veľkého zábavného centra v regióne.

TriGranit hlási megaprojekt na hraniciach

Metropolis by podľa skorších informácií mal stáť pri budúcej diaľničnej križovatke súčasnej diaľnice D2 a pripravovanej D4, ktorá bude zároveň nultým okruhom Bratislavy a povedie od diaľničného prechodu Jarovce-Kittsee poza Slovnaft mostom ponad Dunaj smerom k Ivanke a Rači. TriGranit už v tejto lokalite v minulosti nakúpil pozemky. Výhodou má byť aj častý výskyt teplých prameňov v tejto lokalite.

V minulosti sa v súvislosti s výstavbou kasína hovorilo aj o zámere americkej siete Harrah´s z Las Vegas vybudovať tu jedno zo svojich európskych centier. Podobné už postavila v španielskom El Reine na 10-tisíc štvorcových metroch. Pôvodným zámerom bolo vybudovať svet kasín v slovinskej Novej Gorici, napokon sa však Harrah´s nedohodla s miestnymi úradmi.

Projekt sa nebude zameriavať len na obyvateľov hlavného mesta, mal by pritiahnuť aj návštevníkov zo susedného Maďarska a Rakúska, či z Moravy. Hlavnými klientmi kasín Harrah´s zasa  majú byť americkí dôchodcovia, ktorí tradične obľubujú cestovanie za  hazardom. Pôvodne TriGranit v projekte plánoval aj výstavbu bytov, pod vplyvom zabrzdenia trhu však od toho zrejme ustúpil. 

TriGranit je aktívna najmä vo výstavbe nákupných centier v strednej Európe a v Rumunsku, spolu so svojím významným akcionárom Immoeastom stavia aj v Rusku. V Bratislave vybudovala prvé mestské nákupné centrum Polus, ako aj administratívne budovy Millenium I a II a Lakeside Park.

Ilustračné foto - panoramio.com, Marek Sadovský