Zemetrasenie na konci augusta, ktoré zasiahlo oblasť stredného Talianska, malo takmer 300 obetí na životoch a úplne zdevastovalo viacero miest v regióne Aquila. Ako informoval taliansky minister kultúry Dario Franceschini, zemetrasenie so silou až šiestich stupňov poškodilo 293 kultúrnych stavieb alebo lokalít, 50 z nich vážne. Z miest Amatrice, Accumoli a Pescara del Tronto ostali ruiny a Taliani začínajú premýšľať o spôsobe ich obnovy.

Svetoznámy architekt pomôže s obnovou po zemetrasení v Taliansku

Zemetrasenie v Taliansku Zdroj: SITA/AP

Minulý pondelok oznámil premiér Matteo Renzi začiatok akčného plánu na obnovu a prevenciu skôd spôsobených zemetrasením. Rekonštrukcia zničených miest má podľa Renziho prebehnúť čo najrýchlejšie a v spolupráci s obyvateľmi zasiahnutého územia.

M. Renzi oslovil s ponukou odstrániť následky zemetrasenia 78-ročného architekta Renza Piana. Známy architekt má s výstavbou v seizmickom území skúsenosti. Jeho medzinárodný ateliér realizoval stavby odolné proti zemetraseniu aj v Japonsku či Kalifornii. R. Piano pracoval aj ako ambasádor UNESCO.

Svetoznámy architekt pomôže s obnovou po zemetrasení v Taliansku

Architekt Renzo Piano Zdroj: Domus

Ako povedal R. Piano pre denník The Guardian, pre Taliansko je kľúčové upraviť vlastnú legislatívu tak, aby konštrukcie museli byť dimenzované s ohľadom na možné otrasy. V tomto duchu by sa mali obnovovať aj historické mestá zasiahnuté zemetrasením.

Aby boli budovy bezpečné, konštrukčné opatrenia proti zemetraseniam sa musia dostať do zákonníkov, presne tak ako je povinné mať v aute brzdy, vyjadril sa v telefonickom rozhovore pre Guardian slávny architekt. Stratégia prevencie následkov zemetrasení na budovách by sa mala implementovať minimálne najbližších päťdesiat rokov.

Spolu s obnovou urbánnych štruktúr zničených miest by sa mal Renzo Piano postarať aj o takmer tritisíc ľudí, ktorí pri zemetrasení prišli o strechu nad hlavou. Ľudia, ktorí prežili, majú byť do šiestich mesiacov z rôznych stanových táborov presťahovaní do nových drevených domov. Rekonštrukcia samotných miest sa má začať až potom.

Svetoznámy architekt pomôže s obnovou po zemetrasení v Taliansku

Taliansko Villa San Lorenzo Zdroj: SITA / AP

Za obnovu historických miest v oblasti, ktorá sa aj tak postupne vyľudňuje, môžu Taliani zaplatiť až 40 miliárd eur. Niektorí v udalostiach vidia príležitosť predstaviť si stredotaliansky región úplne inak.

Má zmysel mestá vôbec v plnej miere rekonštruovať? zamýšľa sa v programe BBC riaditeľ talianskej katolíckej charity, reagujúc aj na finančnú situáciu krajiny. V rozhovore dokonca tvrdí, že pre nedostatok pracovných príležitostí sa zrekonštruované mestá nikdy nepodarí znova osídliť.

Talianska vláda má však úmysel mestá zrekonštruovať do posledného detailu. Bude zaujímavé sledovať, ako sa zadania ujme starchitekt Renzo Piano, známy high-tech prístupom k dizajnu a schopnosťou aplikovať čisté architektonické línie aj v historickom kontexte.