Nedostatok denného svetla či nulové zázemie pre cyklistov totiž zariadením nevyriešite. Na čo všetko by teda firmy mali myslieť skôr, ako sa niekde usadia?
1. Poloha výhodná aj bez auta
Zdravé pracovisko by malo podporovať alternatívne formy dopravy – od chôdze cez kolobežku až po bicykel. Ideálne preto je, ak sa budova, v ktorej vaša firma sídli, nachádza v blízkosti cyklotrasy. Aby to ale celé dávalo zmysel, nesmie tu chýbať zázemie, teda cyklostojany, sprchy či šatne.
Bratislavský projekt Pradiareň 1900 myslí okrem cyklistov aj na majiteľov elektromobilov – v garáži im budú k dispozícii nabíjacie stanice. Vďaka blízkosti autobusovej stanice a rozšírenej siete zastávok MHD podporuje aj dochádzanie verejnou dopravou.
2. Svetlo, svetlo a ešte raz svetlo
Množstvo denného svetla v interiéri sa určuje „činiteľom dennej osvetlenosti“. Ten udáva, koľko percent z vonkajšej osvetlenosti do interiéru skutočne preniká. Určiť ho je pomerne komplikované a využíva sa na to počítačová simulácia. Tá berie do úvahy okrem iného aj mieru zastavanosti okolia – teda to, ako blízko a aké vysoké sú okolité budovy.
V zásade platí, že ak je interiér určený na dlhodobý pobyt a vykonáva sa v ňom náročná zraková činnosť (čo kancelárie bez pochyby sú), malo by v ňom byť optimálne množstvo denného svetla.
„Pre priemyselné historické budovy, akou je aj Pradiareň 1900, sú typické vysoké okná, ktoré zabezpečujú veľkorysé množstvo denného svetla. V minulosti totiž nebolo také účinné umelé osvetlenie, a tak sa veľa pracovalo s prirodzeným denným svetlom. Aj vďaka tomu splnila Pradiareň 1900 v rámci svetlotechniky podmienky nielen našej legislatívy, ale aj certifikačného systému udržateľnej výstavby BREEAM,“ vysvetľuje audítor spoločnosti EXERGY Marek Kremeň, ktorý sa špecializuje na medzinárodné certifikáty udržateľnosti.
3. Terasy, parky a námestia
Človek nie je stavaný na to, aby trávil čas iba vo vnútri. A keďže práca nám zaberá skutočne značnú časť nášho dňa, aj tu by sme mali mať možnosť na trochu zmeny – vyjsť von, nadýchať sa čerstvého vzduchu, nechať sa zohriať slnečnými lúčmi a relaxovať pri pohľade na zeleň.
Ideálne pritom je, ak môžete vonkajší priestor využiť priamo na prácu a stráviť tu tak viac ako len 15-minútovú pauzu. Pradiareň 1900 má takéto priestory hneď dva – jeden pred budovou (takzvaný pocket park) a jeden súkromnejší, priamo na streche. V pocket parku aj na strešnej terase pritom nájdete pripojenie na elektrinu, WiFi a, samozrejme, zeleň.
4. Čo najnižšia spotreba
Ak chceme zdravé (nielen) pracovné prostredie, nemali by sme zabúdať ani na ekologický dopad budovy, v ktorej sa naša kancelária nachádza. Jedným zo základných atribútov je v tomto prípade energetická efektívnosť. Na vyjadrenie toho, do akej miery je budova energeticky hospodárna a aké množstvo emisií oxidu uhličitého vyprodukuje, sa využíva energetická certifikácia. Budovy sú v rámci nej zaradené do kategórií od A (budovy s najnižšou spotrebou energie) až po G.
Pradiareň 1900 – okrem toho, že spĺňa kategóriu A1 – je aj držiteľom certifikátu udržateľnosti BREEAM. Ten je garanciou toho, že v snahe o „zelený“ prístup poskytuje budova niečo „navyše“ – či už v rámci umelého, prirodzeného osvetlenia, kvality vnútorného prostredia, mobility a ďalších kategórií. Pradiareň 1900 je napríklad postavená z pôvodných materiálov, ako je tehla, čo spolu s „dýchajúcimi omietkami“ napomáha k dobrej vnútornej klíme.
5. Ekologická výstavba
Okrem energetickej efektívnosti sa dá ekologický dopad budovy výrazne znížiť už pri jej výstavbe. A to pomerne jednoducho – recykláciou a opätovným použitím pôvodných materiálov. Klesá tak spotreba nových materiálov a produktov, pri ktorých ťažbe, výrobe a transporte sa spotrebúva nemalé množstvo energie.
„Ponechaním pôvodného skeletu historickej budovy došlo k výraznej úspore emisií CO2, čo radikálne znížilo uhlíkovú stopu pri výstavbe tejto budovy. Ide o prvý prípad významnej prestavby historickej budovy pod taktovkou náročných kritérií certifikačného systému BREEAM na Slovensku,“ vysvetľuje Marek Kremeň.
Okrem pôvodných materiálov boli pri výstavbe Pradiarne 1900 využité aj viaceré environmentálne vyrobené materiály.
Ak aj vaša firma túži po priestore, v ktorom sa zamestnancom bude dobre pracovať aj dýchať, kancelárske priestory v Pradiarni 1900 sú stále k dispozícii. Môžete si ich pozrieť v rámci virtuálnej prehliadky alebo si dohodnúť osobnú prehliadku na [email protected].