Stredná a východná Európa sa znova stala stredobodom pozornosti realitných investorov. Najväčší dopyt je po Poľsku, Česku a Rusku. Slovensko zažíva prudký hospodársky rast, ide však o malý a pomerne drahý trh a ponuka je priúzka. Výnosy z komerčných nehnuteľností sa pohybujú iba tesne nad úrovňou Poľska a rovnako ako v Česku.
Tieto informácie priniesli panelové diskusie počas tohtoročného realitného veľtrhu Real Vienna, ktorý sa včera skončil vo Viedni. „Stredná a východná Európa (SVE) sa posledné dva roky považovala za mŕtvy trh, noviny predpovedali, že región stiahne aj Rakúsko do jedného guláša,“ pripomenul riaditeľ Raiffeisen Bank Herbert Stepic. „SVE sa však veľmi rýchlo spamätáva, aj keď zlé úvery z minulosti sú stále záťažou.“
Účastníci diskusie pripomenuli slová amerického nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Paula Krugmana spred dvoch rokov, keď predpovedal zrútenie ekonomík v SVE a tvrdý dopad na Rakúsko. V tom čase ratingové agentúry a trhy pokladali tieto krajiny za podstatne rizikovejšie ako Grécko, Portugalsko či Írsko.
„Dnes majú tieto krajiny násobne vyššie rizikové prirážky oproti Ukrajine alebo Rumunsku,“ hovorí Guenther Artner, šéf odboru CEE Equity Research v Erste Bank. „Svet sa zmenil a treba to brať do úvahy.“ H. Stepic pripomína, že rast HDP reformných krajín bol už pred krízou v priemere o dve percentá vyšší oproti západnej Európe a v nasledujúcich rokoch to bude podobný, ak nie vyšší rozdiel.
Podľa odborníkov je však rýchlosť zotavovania v prípade jednotlivých krajín výrazne odlišná. Poľsko sa veľmi rýchlo dostalo na predkrízovú úroveň „ako by ani žiadna kríza nebola“ a výborné výsledky dosahujú aj Česko, Slovensko a Rusko. Na druhej strane sa Maďarsko a balkánske krajiny zotavujú podstatne pomalšie, Rumunsko a Chorvátsko iba začínajú ekonomicky rásť.
Plasticky sa to odzrkadľuje napríklad v miere neobsadenosti kancelárií v jednotlivých hlavných mestách. Vo Varšave alebo Bratislave sa dostala pod 10 percent, v Belehrade je na 25 percentách. Riaditeľ rakúskeho Colliersu Georg Muzicant dopĺňa, že tieto mestá sú spolu s Prahou, Budapešťou a menšími poľskými mestami stabilnými trhmi aj preto, že sa ešte pred krízou bránili živelnému rastu a regulovali novú výstavbu.
Trochu iná je situácia v prípade nákupných centier, nadšenej výstavbe je koniec. Šéf výskumu RegioPlanu Herbert Oberweger hovorí, že počas krízy sa v regióne SVE celkom zastavilo 180 nákupných projektov a 400 ďalších sa odsunulo na neskôr. „Najväčšia chyba bola, že projekty sa nebudovali pre potreby zákazníkov, ale pre portfóliá investičných fondov a spoločností,“ myslí si.
Člen predstavenstva rakúskej Sparkassen Immobilien Friedrich Wachernig je presvedčený, že najbližšie dva-tri roky budú vo výstavbe centier ešte zdržanlivé, pretože kríza sa v SVE tiež prejavila s oneskorením a podobne to bude so zotavením.
Riaditeľ developmentu spoločnosti Spar Alexander Eck upozorňuje, že by bola chyba, ak by sa všetci developeri rozbehli jedným smerom: „Teraz sa hovorí, že najlepšiu perspektívu majú Poľsko a Turecko. Len aby sme tu potom o pár rokov nemali špeciálnu krízu prázdnych nákupných centier vo Varšave a Istanbule.“ „Ak by sme sa všetci naraz hrnuli do Poľska, znamenalo by to, že by sme sa z krízy nič nepoučili,“ poznamenáva H. Oberweger v diskusii na Real Vienna 2011.
Ilustračné foto - Peter Kremský