Projekt chce propagovať úspechy českého a slovenského staviteľstva v priebehu uplynulých sto rokov. V Československu a neskôr v Českej a Slovenskej republike bolo postavených mnoho významných stavieb dôležitých pre spoločenský vývoj. Do zoznamu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 do súčasnosti.
- Hlasujte na konci článku v ankete redakcie.
„Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa zapojili do aktivity, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách,“ hovorí profesor Vladimír Benko, predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov. Vyhlasovateľmi ankety sú popri nej Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov, Český zväz stavebných inžinierov, Slovenský zväz stavebných inžinierov a SIA – Rada pre výstavbu ČR.
Vila Tugendhat v Brne Zdroj: Wikimedia / Petr1987 | CC
Hlasovať je možné na internetovej stránke projektu do 15. septembra tohto roka. Ľudia môžu prideliť hlas jednej až desiatim stavbám. K projektu bude vydaná aj kniha a od septembra sa uskutočnia naprieč Českom a Slovenskom putovné výstavy, ktoré predstavia nominované stavby.
Medzi nimi sú veľmi rôznorodé projekty. Ikonické stavby z obdobia prvej republiky reprezentujú napríklad obytné domy Manderla a Avion v Bratislave, druhá budova Matice slovenskej v Martine, Obchodný dom Biela labuť v Prahe, Salón republiky v Hradci Králové, Vila Tugendhat v Brne, Nová radnica v Ostrave či Baťove domy v Zlíne.
Dostavby a rekonštrukcie významných pamiatok zastupujú napríklad Pražský aj Bratislavský hrad, Veletržní palác a Národné divadlo v Prahe, Karolinum Univerzity Karlovej v Prahe či Grand Hotel Kempinski na Štrbskom Plese.
Medzi nominované sa dostali aj viaceré mosty a diaľnice, vodné priehrady, elektrárne, továrne, športové haly, televízne veže, pamätníky ako Mohyla Generála M. R. Štefánika na Bradle, SNP v Banskej Bystrici alebo na pražskom Vítkove, záhradné mesto aj panelové sídliská či moderné stavby ako pražský Tancujúci dom, Národná banka Slovenska alebo trnavská City Arena.