Bytová výstavba pomáha stavebnej produkcii dvojciferným rastom takmer nepretržite od začiatku roka. Zatiaľ len v marci bol rast slabší, sotva presiahol osem percent. V auguste sa dostal nad desať percent a vykonané práce v tomto segmente vyčíslili štatistici na 106 miliónov eur. Stomiliónovú hranicu tak pokoril tento segment už tretí raz.
Priemysel aj kancelárie
Napriek tomu, že augustová hodnota prác na nebytových budovách prekročila 182 miliónov eur, bola len o necelé dve percentá vyššia než v minulom roku. Podstatné však je, že po nepretržitom medziročnom poklese počas troch mesiacov zaznamenal tento významný segment opäť rast. A ten by už mal byť trvalejší, nakoľko v septembri sa rozbehla výstavba závodu pre automobilku Jaguar Land Rover pri Nitre. V Bratislave zas HB Reavis intenzívne pripravuje takzvanú bielu vaňu pod Twin City Tower pri nových objektoch Twin City.
K medziročnému poklesu stavebníctva však v tomto roku neúnavne prispieva inžinierska výstavba, ktorá sa k rastu zatiaľ ani v jednom mesiaci neprepracovala. Jej priemerný mesačný medziročný pokles vychádza nad osemnásť percent, ale napríklad v auguste bola až tridsaťpercentný. Hodnota vykonaných prác ale presiahla 140 miliónov eur a bola tak isto druhá najvyššia v tomto roku. Významný potenciál pre zvýšenie výkonov v tomto segmente predstavuje výstavba rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4 ako súčastí obchvatu Bratislavy.
Chýba impulz
Za osem mesiacov klesla stavebná produkcia o 8,9 percenta a tržby o 6 percent. A prepady sa ešte prehĺbili po započítaní augustových výkonov. Celkovému medziročnému poklesu sa tak stavebníctvo už pravdepodobne nevyhne. Chýba mu pozitívny impulz z dokončovania projektov pre dočerpávanie eurofondov. Minimálne na spomalení výstavby diaľnic majú podiel aj tohtoročné parlamentné voľby.
Stavbári sa čoraz viac sťažujú na nedostatok kvalifikovaných ľudí. Nových pracovníkov však stále naberajú veľmi opatrne. Za osem mesiacov bolo v odvetví zamestnaných v priemere 157-tisíc ľudí, o 1,7 percenta viac ako vlani.
Iní investori
Po verejných investoroch prebrali žezlo súkromníci. A je medzi nimi podstatný rozdiel, zistila spoločnosť CEEC Research v ostatnej Kvartálnej analýze slovenského stavebníctva. Kým verejní investori sa pri výbere stavebnej firmy riadia predovšetkým najnižšou cenou, privátni zadávatelia hľadajú, naopak, vyvážený pomer s kvalitou. Najväčší tlak od verejných investorov v tomto pociťujú veľké spoločnosti. Ale prílišný tlak na cenu môže, podľa riaditeľov stavebných firiem, viesť k nekvalitnému prevedeniu u viac než polovice zákaziek, tvrdí CEEC Research na základe tohto prieskumu.