Vyše 40 percent stavebných firiem má menej zákazok, než v období pred dvanástimi mesiacmi. Uvádza sa to v najnovšej kvartálnej analýze stavu a vývoja slovenského stavebníctva, ktorú vydáva agentúra CEEC Research v spolupráci so spoločnosťami KPMG Slovensko a Ispos Tambor.
Podobný stav načrtol rovnaký prieskum v Česku, kde sa v januári podiel respondentov v podobnej situácii blížil skoro k polovici. Len čosi viac než desatina slovenských spoločností má teraz viac objednávok než pred rokom, v Česku to bolo 15 percent. Zvyšné sú na tom rovnako ako vlani.
V tomto roku čakajú slovenské firmy len veľmi mierny pokles tržieb, ale pre budúci rok majú problém predvídať vývoj svojich predajov. Nie sú si totiž isté, či vôbec prežijú. K pochybnostiam prispieva súčasné nízke využitie kapacít, ktoré sa v segmente pozemného staviteľstva dostalo aj pod 40 percent. Kvôli tomu hlavne menšie firmy môžu mať problémy s ďalšou existenciou. Z väčších prežijú tí, ktorí v minulosti stihli naakumulovať vlastné zdroje a z nich teraz prevažne financujú svoje aktivity.
S produkciou klesli v uplynulom roku stavbárom aj tržby, bezmála o 14 percent. Banky preto krátili limity prevádzkových úverov. Podľa Juraja Bartu, hlavného ekonóma Slovenskej sporiteľne, aj keď úrokové sadzby všeobecne klesali, banky museli premietnuť zvýšený objem zlyhaných úverov a teda vyššie rizikové náklady do svojich marží.
Podniky v segmente inžinierskych stavieb uvádzajú nedostatok zdrojov na financovanie svojich aktivít, ako najsilnejšie obmedzenie svojho podnikania. A narástli aj ich obavy o prácu.
Dopravné a ekologické stavby za európske peniaze meškajú a zo troch sľubových PPP projektov sa realizuje iba jediný. Tento rok dokonca očakávajú vyšší, až 4,7-percentný pokles produkcie, kým v pozemnom staviteľstve by mohol byť prepad len o dva a pol percenta.
Celý trh by mohol spadnúť v priemere o 3,2 percenta. Aj podľa januárového konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR sa nálada v stavebníctve začiatkom tohto roku zhoršila. V najbližších troch mesiacoch sa očakáva výrazný pokles stavebnej aktivity a tiež znižovanie počtu zamestnancov.
Ilustračné foto - Flickr