Stavebná produkcia Slovenska bola v júli tohto roka medziročne nižšia o 3,9 percenta. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Zaostávala aj za úrovňou spred pandémie nového koronavírusu (júl 2019), a to o takmer 17 percent.

„Produkcia realizovaná stavebnými firmami dosiahla v júli celkový objem 464,4 milióna eur, oproti júlu minulého roka klesla o 3,9 percenta,“ vyčíslil úrad. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia nižšia o 1,1 percenta.

„Stavebné práce v tuzemsku po miernom raste v predchádzajúcom mesiaci znova medziročne klesli. Medziročný pokles o 7,4 percenta bol ovplyvnený nižším objemom prác na obidvoch zložkách tuzemskej produkcie,“ spresnili štatistici s tým, že na dominantnej novej výstavbe (vrátane modernizácií a rekonštrukcií) bol pokles o 9,9 percenta a na opravách a údržbe o 3,6 percenta.

Oproti júlu 2019 bol pokles celkových stavebných prác na domácom trhu výrazný, o takmer 20 percent. Na tejto úrovni sa pohyboval aj pokles prác na novej výstavbe (vrátane modernizácií a rekonštrukcií) aj na opravách a údržbe.

Andrej Doležal
Neprehliadnite

O probléme so zdražovaním stavebných materiálov chce Doležal rokovať aj s premiérom

Stavebné práce sa znížili aj z pohľadu členenia podľa výrobného zamerania, práce na budovách klesli medziročne o 4,2 percenta a na inžinierskych stavbách, ktoré okrem iného zahŕňajú aj výstavbu diaľnic, o 14,2 percenta. Obidve zložky zároveň zaostávali aj za úrovňou spred dvoch rokov, nová výstavba o takmer 13 percent, výraznejší bol pokles prác na inžinierskych stavbách, zaostávali takmer o tretinu.

„Rast zaznamenali len podielovo menej významné stavebné práce realizované v zahraničí, oproti júlu minulého roka sa ich objem zvýšil o polovicu (o 51,2 percenta),“ podotkli štatistici. Z objemu celkovej stavebnej produkcie však tvorili len 9,5 percenta. Zvýšili sa aj v porovnaní s júlom spred dvoch rokov, a to o viac než 20 percent.

V súhrne za sedem mesiacov roku 2021 stavebné práce dosiahli celkový objem zhruba 2,7 miliardy eur, v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška boli nižšie o 4,2 percenta. Súčasne ich objem bol o 8,3 percenta menší ako v rovnakom období 2019.

„Domáca produkcia sa medziročne znížila o 6,7 percenta, v rámci nej sa vykonal nižší objem prác na novej výstavbe o 10,4 percenta. Práce na opravách a údržbe medziročne vzrástli, aj keď len mierne, o 0,7 percenta. Stavebné aktivity v zahraničí sa medziročne zvýšili o 28,3 percenta,“ vymenoval úrad.


pôvodný súbor:0009 novostavby Nitra.jpg
Neprehliadnite

Stavebná produkcia v júni medziročne vzrástla, k číslam pred pandémiou má však ďaleko