Poslanci miestneho zastupiteľstva bratislavskej mestskej časti Ružinov navrhujú počkať s výstavbou v mestskej časti až do začiatku platnosti nového územného plánu Bratislavy. Starosta hovorí o politikárčení, poslanci o odporúčaní.

Ružinovská stavebná komisia starostovi predložila návrh na zastavenie všetkých stavebných konaní v lokalite. Komisia, na čele ktorej je poslanec za KDH Peter Turlík, navrhuje nestavať kým nebude nový územný plán. Ten ešte len čaká na schválenie v zastupiteľstve hlavného mesta. Dnes sa o ňom má rokovať v mestskej rade. 

Či sa o návrhu ružinovskej komisie vôbec bude rokovať, nie je isté. Starosta Ružinova Slavomír Drozd pre eTREND hovorí o „politickom geste“, ktoré nie je podložené dokumentmi a reálnym zhodnotením situácie. Zároveň vysvetľuje, že zastavenie stavebného konania je dlhý proces a do platnosti nového územného plánu by sa ani nemusel stihnúť. „Od poslancov som nedostal žiadne podklady,“ dodáva S. Drozd.

Stavby v Ružinove sú ohrozené

"Poslanci starostovi len odporúčali zastaviť prebiehajúce stavebné konania," oponuje predseda poslaneckého klubu KDH v Ružinove Dušan Pekár. Dodáva, že ani nemajú priamy vplyv na stavebné uzávery a konečné rozhodnutie musí spraviť starosta.

Starosta Slavomír Drozd, ktorý kandidoval za Smer-SD nedávno navrhol vypracovať pravidlá práve pre citlivú zónu okolo Štrkoveckého jazera, ako aj okolia križovatky Ružinovská-Tomášikova. Obe sa navrhovali zadefinovať ako relaxačný areál, plán sa však neschválil. Podľa D. Pekára poslancom prekážala najmä prílišná všeobecnosť návrhu. "Žiadali sme konkrétnejšie zadefinovanie zón," vysvetľuje.

S. Drozd v minulosti hovoril najmä o obmedzení zahusťovania Ružinova. Na slávnosti poklepaní základného kameňa bytového projektu Jégého alej starosta minulý týždeň zdôraznil, že kvalitné projekty v mestskej časti víta.

Zastavenie stavebného konania by sa mohlo v budúcnosti týkať aj aktuálne rozbehnutých projektov, ako napríklad 98670 target=blank>bytového vežiaka firmy Urbicom pri Štrkovci, či megaprojektu prestavby autobusovej stanice na areál 89767 target=blank>Twin City. Oba projekty sú však zatiaľ vo fáze príprav na konanie, tento návrh na ne teda nemá vplyv.

Územný plán mesta Bratislava, na ktorý sa viaže návrh ružinovských poslancov o zastavení stavebného konania, by sa mal v mestskom parlamente schvaľovať posledný májový deň. V prípade odobrenia poslancami by mal podľa informácií eTRENDU začať platiť od septembra tohto roka.

Pôjde pritom o ten istý dokument, ktorý mestskí poslanci v septembri minulého roka zamietli. Možno len predpokladať, že to bolo kvôli voľbám do orgánov samosprávy, ktoré sa konali začiatkom decembra 2006.

Ilustračné foto - Ron-del