Ekonomická kríza dolieha na stavbárov diferencovane. Vyplýva to zo štúdie stavebníctva krajín Vyšehradskej štvorky od českej agentúry CEEC Research a spoločnosti KPMG Česká republika.

Za poklesom stavebnej výroby je všade v prvom rade prepad v dopyte. V Maďarsku spomedzi krajín V4 najviac brzdí stavebnú výrobu nedostatok finančných zdrojov. Naopak, Česko má najpriaznivejšie podmienky na rast úverov bez zvyšovania zahraničnej zadlženosti, ale hrozby recesie či šírenia nezamestnanosti sa odrážajú vo vyššej rizikovej prémii.

V Poľsku, ktoré si v produkcii vďaka infraštruktúre ako jediné drží tento rok rast, brzdia stavbárov aj byrokracia a vysoké náklady na prácu. Tie zotrvávajú aj na Slovensku, ale deficit kvalifikovanej pracovnej sily, ktorý ako limitujúci faktor rastu uvádzali vo výraznej miere práve slovenské firmy, sa s krízou takmer vytratil.

Ľudí je prebytok a firmy teraz ešte dokážu uživiť zamestnancov na rozbehnutých zákazkách. Podľa Ľuboša Vanča, managing partnera z KPMG Slovensko, bude budúci rok v stavebníctve kritický. Mnohé z menších a stredných firiem zaniknú alebo zmenia majiteľa.

Preto zvyšovanie efektívnosti považujú stavbári za najdôležitejšiu aktivitu. Najnižšiu prioritu kladú akvizícii inej spoločnosti. Za uskutočniteľné pokladajú menšie projekty s rýchlou návratnosťou, ktoré veľkí developeri dokážu urobiť z vlastných zdrojov.

Najvyššie úsilie venujú stavebné firmy v krajinách V4 získaniu zákaziek na budúce dva roky. Smerujú k exportným aktivitám a k diverzifikácii do developmentu či správy budov.

O zákazky v štátnej sfére sa zaujímajú aj tí, ktorí ich doteraz nerobili. O menšie kúsky sa uchádzajú aj veľkí globálni hráči, takže oslabujú pozíciu regionálnych a drobných firiem. Častejšie sa objavujú ponuky, v ktorých majú realizátori aj zápornú maržu, len aby si zabezpečili prácu, čo naakumuluje existenčné problémy do budúcnosti. Prudko sa zhoršuje platobná disciplína a situáciu dramatizujú banky, lebo podľa nižších tržieb upravujú prevádzkové financovanie.

Foto na titulke - Flickr