Informoval o tom hovorca Nového Mesta Marek Tettinger s odvolaním sa na rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, ktorý zamietol výhrady prokuratúry. Zákonnosť vydania územného rozhodnutia pre Národný futbalový štadión v Bratislave skúmala Okresná prokuratúra Bratislava 3.
Nariadila jej to vlani koncom júla Generálna prokuratúra, keďže jej nebolo zrejmé, z akého stanoviska vychádzalo Nové Mesto pri vydávaní rozhodnutia o umiestnení stavby.
Novomestský stavebný úrad sa totiž pri vydávaní územného rozhodnutia riadil záväzným stanoviskom bratislavského magistrátu. Problém je v tom, že magistrát svoje stanovisko vydal 29. novembra 2011, no následne 15. decembra 2011 mesto schválilo zmeny a doplnky územného plánu hlavného mesta.
Podľa prokuratúry prijatím zmien a doplnkov k územnému plánu stratilo záväzné stanovisko platnosť. Podľa M. Tettingera sa však spomínané zmeny a doplnky územného plánu Bratislavy nijako netýkali územia bývalého štadióna, ani jeho funkčného využitia.
Národný futbalový štadión Zdroj: De Bondt
Ako informoval hovorca mestskej časti, okresný úrad preskúmal protest a dôvody prokurátora, rovnako aj napadnuté rozhodnutie stavebného úradu. Spolu s predloženým spisovým materiálom dokumenty úrad porovnal s platnými predpismi.
„Na základe toho dospel k záveru, že pre návrh v podanom proteste prokurátora spočívajúci v zrušení predmetného právoplatného územného rozhodnutia nie je dostatok dôvodov,” tlmočil rozhodnutie okresného úradu M. Tettinger. Územné rozhodnutie k futbalovému štadiónu novomestský stavebný úrad vydal 16. augusta 2012.
Oznámenie o začatí konania bolo predtým doručené aj magistrátu, upozorňuje okresný úrad. Magistrát sa k veci nevyjadril, v zmysle stavebného zákona „sa má za to, že so stavbou súhlasí” a teda, že stavba nie je v rozpore s územným plánom hlavného mesta.
„Úprava domnelého súhlasu dotknutého orgánu znamená, že neuplatnené záväzné stanovisko sa považuje za stanovisko kladné,” cituje M. Tettinger z rozhodnutia Okresného úradu Bratislava.
Súčasťou zámeru je popri štadióne pre viac než 20-tisíc divákov aj komerčná časť počítajúca s obchodným centrom, hotelom a kanceláriami. Projekt má stáť približne 70 miliónov eur, vládna dotácia z toho predstavuje 27 miliónov.
Na mieste už odstránili posledné zvyšky stavieb a začali hĺbiť jamu. Okrem protestu prokurátora spôsobili kontroverzie aj spory okolo pozemkov medzi investorom Ivanom Kmotríkom zo skupiny Grafobal a hlavným mestom.