Slovensku hrozí ďalší prehratý spor o milióny eur. Európsky súd v Štrasburgu totiž rozhodol o tom, že regulované nájomné poškodzuje vlastníkov domov a títo sú rozhodnutí žiadať odškodné. Dnes má vláda a majitelia približne pol roka na to, aby sa navzájom dohodli. Potom hrozí žaloba.
Ide o nároky vlastníkov domov, ktoré získali naspäť po reštitúciách spolu s nájomníkmi. Za byty často v úplných centrách miest platia nájomníci regulované nájomné v netrhovej výške, približne sto eur za trojizbový byt.
Keďže takýto stav trvá už vyše dvadsať rokov, vlastníci sa dožadujú nápravy v rokovaniach s vládou, zástupcami nájomníkov i na európskom súde. Ten im dal teraz za pravdu, kedy síce uznal námietky, no nerozhodol o náhrade škôd. Zároveň dal obom strán čas, aby sa dohodli.
„Budeme trvať na odškodnení,“ hovorí zástupca vlastníkov Karol Spišák, ktorý je v tejto oblasti aktívny už niekoľko rokov. Podľa neho zatiaľ presná suma nie je stanovená, no podľa informácií TRENDreality.sk je to niekoľko desiatok miliónov eur.
Regulované nájomné zatiaľ prežíva Zdroj: Maňo Štrauch
"Vytvorila sa pracovná skupina zložená z predstaviteľov ministerstiev spravodlivosti, dopravy aj financií, ktorá bude rokovať so zástupcami vlastníkov," vysvetľuje Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
O sume nerozhodol súd aj preto, lebo dostal dva rôzne posudky na výpočet presnej sumy. Tá od majiteľov domov je prirodzene vyššia než tá, ktorú predložil štát. Navyše ide o staršie dokumenty, strata každým mesiacom narastá. Vlastníci totiž za svoje byty dostávajú len zlomok trhovej sumy.
Hoci sa už niekoľko rokov hovorí o deregulácii, žiadna vláda ju zatiaľ nedodržala a problém len odsúvala. Tým narastá výška škôd i potenciálna suma, ktorú bude musieť štát zaplatiť. Konečné riešenie si tiež vyžaduje isté náklady najmä na vybudovanie náhradných bytov alebo doplácanie nájomného za nájomníkov do trhovej výšky. To žiadna vláda nechce podstúpiť.
„Zodpovední sú všetci tí, ktorí sa podieľajú na legislatíve,“ hovorí K. Spišák. V súčasnosti platí zákon, podľa ktorého sa má regulované nájomné úplne uvoľniť v roku 2016, kedy štát postaví náhradné byty za odklepnutých 78 milióna eur.
"Samosprávy z nich môžu čerpať do konca roka 2015," približuje M. Kóňa. Podľa neho v súčasnosti evidujú zhruba 550 vydaných právoplatných rozhodnutí o nároku na náhradný nájomný byt a ďalších 250 by malo byť čoskoro prijatých. "Reálne už bolo uspokojených niekoľko desiatok takýchto nárokov," hovorí.
Spolu s predpokladanou výškou odškodného môžu celkové náklady na vyše dvadsať rokov neriešený problém regulovaného nájomného v necelej tisícke bytov presiahnuť sto miliónov.