Viacúčelová hala pre majstrovstvá sveta v hokeji v roku 2011 i Národný futbalový štadión by sa mali postaviť na bratislavskom Tehelnom poli. Rozhodli o tom poslanci mestského parlamentu včerajším odsúhlasením zámeny a prenájmu pozemkov pre obidve stavby. Štadióny budú po dokončení od seba vzdialené iba niekoľko sto metrov.
Multifunkčná hala pre 13-tisíc divákov za približne 3,5 mld. Sk má vyrásť na mieste terajšieho betónového cyklistického oválu. Pozemok s rozlohou 16,7-tisíca m2 pod ním patrí realitnej divízii rakúskej stavebnej spoločnosti Strabag. Mesto ho vymení za svoje pozemky s podobnou rozlohou na Machnáči a dlhodobo prenajme za symbolickú sumu Slovenskému zväzu ľadového hokeja. Ten má vykonať výstavbu najmä za peniaze štátu, zvyšok získa úvermi.
Riaditeľ spoločnosti Marketing SZĽH Martin Ryba pre Slovenský rozhlas potvrdil, že výstavba haly sa nezačne skôr ako v roku 2009. „V priebehu roka 2008 chceme zvládnuť všetky legislatívne procesy, vybavovanie stavebných povolení, zorganizovať súťaže a verejné obstarávania na stavbu,“ vysvetľuje pre tlačovú agentúru SITA. „Až po tom, čo sme získali pozemky môžeme začať kresliť plány novej arény," dodáva M. Ryba.
Multifunkčnú halu by mala postaviť fínska spoločnosť Jokerit OHC, ktorá má dlhoročné skúsenosti s budovaním viacúčelových hál. Okrem hľadiska by mala mať napríklad podzemné parkovisko pre 3500 áut.
V minulosti sa hovorilo najmä o dvoch iných lokalitách pre hokejový štadión – pozemkoch na pravom brehu Dunaja medzi prístavným mostom a Apollom, ako aj o priestore pri letisku oproti nákupnému centru Avion vedľa diaľnice D1. Mesto však nedokázalo zabezpečiť ich získanie.
Lokalita medzi Trnavskou, Vajnorskou a Bajkalskou ulicou sa objavila až pre niekoľkými týždňami. Jej výhodou je blízkosť iných športových stánkov a synergie pri parkovaní a obsluhe, ktoré z toho plynú. Nevýhodou je stiesnený prístup, ktorý si zrejme vyžiada obrovské investície do príjazdových trás.
„Vzdialenejšie lokality by si vyžiadali podstatne väčšie nároky na investície zo strany mesta, či na budovanie dopravnej infraštruktúry. Aj v iných podobných mestách stavajú haly bližšie k centru. V budúcnosti by nás nemali čakať problémy s parkovaním, aké sú v tejto lokalite v súčasnosti,“ verí voľbe mesta primátor Andrej Ďurkovský.
Hlavným dôvodom pre takéto riešenie však bol čas, ktorého mesto už hľadaním vhodnej lokality veľa stratilo. „Toto bola posledná možnosť, ktorú som mohol navrhnúť bez toho, aby sme museli zasahovať do územného plánu. Prípadnými zásahmi by sa totiž asi nestihla samotná výstavba," priznáva primátor.
Mestské zastupiteľstvo včera odsúhlasilo aj prenájom svojich pozemkov s rozlohou zhruba 5,5 hektára pod futbalovým štadiónom na Tehelnom poli spoločnosti NFŠ, a.s. na 50 rokov. Symbolické nájomné 1000 Sk ročne má umožniť výstavbu Národného futbalového štadióna za 4 miliardy korún po zbúraní súčasného stánku Slovana. Búracie práce by sa podľa prezidenta Slovenského futbalového zväzu Františka Laurinca mali začať v lete budúceho roka.
NFŠ založil SFZ na základe dohody s tromi bratislavskými klubmi - Interom, Slovanom a Artmediou. Dôvodom bola podpora výstavby národného štadióna. V auguste sa novým akcionárom NFŠ stala firma Tesako, ktorá má byť finančným a odborným garantom nového štadióna. Podľa denníka SME je v pozadí spoločnosti Tesako, ktorá vlastní budovu starého futbalového štadióna na Tehelnom poli, finančná skupina J&T.
Vizualizácia - bleskovky.sk