Na tlačovej konferencii venovanej priemyselným nehnuteľnostiam, predstavila spoločnosť Prologis zmapovanie situácie na Slovensku za rok 2010. Podľa jej výsledkov tvorilo kostru biznisu najmä získavanie spoločností do existujúcich priemyselných hál a skladov.

Dôvodom tohto stavu je podľa Martina Poláka z Prologis konzervatívne správanie developerov v oblasti nových investícií. Posledná nová výstavba v tomto segmente tak pochádza ešte z konca roku 2009.

V bilancovaní Prologisu sa zapĺňanie existujúcich priestorov vyšplhalo až na 97 percentnú obsadenosť. V roku 2010 ju zaobstarala najmä hračkárska spoločnosť Dráčik-Duvi s vyše 10-tisíc štvorcami plochy. Nasledovali spoločnosti Textil House, Pac-tra, či farmaceutická spoločnosť Movianto. Tie však obsadzovali zhruba polovičné veľkosti priestorov Dráčika.

Na Slovensku však celková neobsadenosť priemyselných priestorov dosiahla 12-percentnú úroveň. Napríklad v susednom Maďarsku je na úrovni 18 percent. Podľa Martina Baláža zo spoločnosti Cushman & Wakefield, malo Slovensko túto úroveň pred dvoma rokmi.

Špekulatívna logistika už nemá šancu

V prípade nájmov sa ceny v Bratislave a blízkom okolí pohybovali na úrovni od 3 do 4,50 eur za štvorec. Zvyšok Slovenska mal rozpätie od 3,80 do 4,50 eur/m2.

„Príčinou nižších cien v Bratislave je väčšia konkurencia ako v prípade ostatných častí Slovenska. Hlavne ona znižuje cenu prenájmu,“ upresnil v diskusii Martin Baláž zo spoločnosti Cushman & Wakefield.

Logistické parky v okolí Bratislavy zároveň ťažia z diaľnic D1 a D2. „Diaľnicu D1 napríklad uprednostňujú firmy na rozvoz tovaru po celom Slovensku. Diaľnica D2 je zasa brána na trhy EÚ,“ konkretizuje dvojitú výhodu oblasti M. Polák.

V prípade nových priemyselných nehnuteľností predpokladá v budúcnosti M. Baláž prevahu výstavby na kľúč. Čisto špekulatívna výstavba podľa neho nemá šancu. „Minimom je 50 percent zazmluvnených nájomníkov v priemyselných halách,“ dodáva na záver.

Foto - Prologis