Dovozu poľských okien bude domáci trh stále ťažšie čeliť bez skutočnej podpory slovenskej vlády, konštatoval Radek Slabák, riaditeľ spoločnosti Inoutic pre Českú a Slovenskú republiku.

Uviedol tiež, že vývoz poľských okien sa v prvom kvartáli 2014 medziročne zvýšil takmer o 18 percent aj v dôsledku silnej podpory investícií a exportu v tomto sektore zo strany poľskej vlády a podotkol, že na to vo veľkej miere slúžia aj prostriedky z fondov EÚ.

Inoutic patrí do belgickej skupiny Deceunick a je európskym producentom PVC systémov pre okná a dvere a obkladov z kompozitného materiálu Twinson. Zmapovaním predajných kanálov si doplnil pravidelný jarný prieskum, ktorý potvrdil klesajúci trend počtu výrobcov plastových okien.

Aké okná chcú zákazníci

Odbyt sa vyvíja dvoma úplne opačnými smermi, charakterizuje R. Slabák slovenský trh. Tvrdí, že jedna časť zákazníkov vyžaduje len to najlacnejšie, čo na trhu možno dostať. Zaujíma ich iba cena a práve kvôli tomu sa často na trh vracajú produkty, ktoré boli štandardom pred desiatimi rokmi a ktorých vlastnosti sú dnes na hrane noriem a predpisov.

Druhá skupina uprednostňuje výrobky s vysokou pridanou hodnotou, s vynikajúcimi vlastnosťami, najmä v tepelných úsporách. Cena je dôležitá aj v tomto prípade, ale nie je jediným rozhodovacím faktorom. Vďaka tomu rastie aj predaj nových výrobkov s vysokou energetickou účinnosťou, čo R. Slabák považuje za pozitívny signál.

Slovenský zákazník si plastové okná kúpi buď vo vlastnej predajni výrobcu, alebo v predajnej sieti firiem zmluvne naviazaných na jedného výrobcu. Najväčší podiel na predaji však majú nezávislí predajcovia.

A tí majú buď jedinú prevádzku alebo ide o siete predávajúce okná od rôznych výrobcov, pričom približne 77 predajcov má viac ako jednu pobočku. R. Slabák doplnil, že časť okien navyše predajú aj montážne či stavebné firmy a hobby markety.

Až 27 predajní na 100-tisíc obyvateľov pripadá v Bratislavskom kraji, ktorý tak má z geografického hľadiska na Slovensku najsilnejšie zastúpenie predajcov PVC okien. Nad dvadsať predajní sa dostal ešte Trnavský a Nitriansky kraj, presne dvadsať zistil prieskum v Trenčianskom a Žilinskom, menej než dvadsať v Košickom a Banskobystrickom. Na chvoste zostal so štrnástimi predajňami Prešovský kraj.

Plastové okná s profilmi Aluplast vedú rebríček z hľadiska počtu prevádzok, v ktorých si zákazník môže kúpiť okná s konkrétnou značkou plastového profilu. Nasledované sú profilmi Salamander, Inoutic, Gelan a Rehau. Všetky sú pôvodom nemecké, ale vyrábajú sa aj inde.

TOP 10 predajcov/výrobcov podľa počtu predajných miest
Spoločnosť Hlavná činnosť v SR Počet miest predaja vrátane centrály
Slovaktual, s.r.o., Pravenec výroba 83
Hesta, s.r.o., Prešov výroba 76
RI okna, a.s., Bzenec (ČR) predaj 58
Incon, s.r.o., Prievidza výroba 54
Noves okná, a.s., Spišská Nová Ves výroba 44
Oknoplast, Sp. z o.o., Podłęże (Poľsko) predaj 40
Aneko SK, a.s., Zlaté Moravce výroba 29
KODA systém, s.r.o., Brezno predaj 27
Fenestra Sk, s.r.o., Zlaté Moravce výroba 25
Aluplast, s.r.o., Prievidza výroba 18
Zdroj: Štúdia spoločnosti Inoutic