Kanadská značka A Buyer 's Choice Home Inspections prichádza na Slovensko. Chce vybudovať sieť takzvaných inšpektorov nehnuteľností, alebo ako tvrdí expertov na preverovanie technického stavu nehnuteľnosti. Kým v USA a Kanade je služba bežnou súčasťou nákupu nehnuteľností, na Slovensku sa rozbieha len veľmi pomaly.
Pálffyho kúria (4) - vnútroblok Zdroj: Ľuboš Mistrík
Firma prichádza len tri týždne po tom, ako na náš realitný trh vstúpila konkurenčná spoločnosť Bytecheck, ktorá sa na preverovanie stavu nehnuteľností špecializuje. Okrem toho tu dlhodobo pôsobí firma Perfect Home, s ktorou portál TRENDreality.sk spolupracuje aj na formáte Rande s realitou.
Spoločnosť vznikla len v roku 2006 a expanziu do Európy urobila začiatkom vlaňajšieho roku. Vtedy kanadský majiteľ Bill Redferner podpísal dohodu s predsedom predstavenstva českej realitnej skupiny Bonus Group Janom Rosákom a ten získal práva na rozbehnutie franšízy nielen na českom ale aj na slovenskom trhu. Šlo o takzvanú master franšízovú zmluvu na dlhšie ako desať rokov, ktorej cieľom je vybudovať na danom území sieť pobočiek v stanovenom čase.
Ochrana pred skrytými vadami
„Preveriť technický stav nehnuteľnosti je istota a v prípade realitného obchodu je to ochrana oboch strán,“ vraví pre TRENDreality.sk riaditeľ predaja Tomáš Šimon. Pre zamlčané či skryté vady hrozia predávajúcemu súdne spory, ktoré predložením technickej správy o preverenie nehnuteľnosti úplne odpadajú, tvrdí T. Šimon.
Experti kupca upozornia na chyby či prípadne poruchy a navrhnú mu možnosti opráv vrátane toho, koľko budú stáť varianty, ktoré závady odstránia. „Inšpekcia odhalí technické nedostatky nehnuteľnosti, ktoré by laik len ťažko odhalil sám. Takto ho neprekvapia technické problémy pri rekonštrukcii alebo kúpe,“ vraví pre TRENDreality.sk hlavný inšpektor a konateľ spoločnosti Bytecheck Pavel Štáf.
Treba rátať so stovkami eur navyše
No technické preverenie nehnuteľnosti nie je zadarmo. V prípade firmy Bytecheck stojí každý meter štvorcový v byte v priemere 4,5 eura (pri byte s výmerou 50 metrov štvorcových je cena 225 eur) a v prípade domu je priemerná cena okolo 600 eur, ale záleží od jeho výmery. A Buyer 's Choice Home Inspections cenu nechcel prezradiť, pretože na Slovensku ešte hľadá obchodných partnerov (franšízantov – na podobnom biznis modeli fungujú siete McDonald`s, Subway či KFC), ktorí by si mohli od nej kúpiť licenciu a obsadiť slovenské regióny. Práve obchodní partneri si určia cenu a spoločnosť im ju len odporučí.
O službu majú záujem hlavne kupujúci, bez ohľadu na ich bonitu. „V prípade nákupu nehnuteľnosti ide väčšinou o celoživotné úspory a pôžičky od bánk, takže je obozretnosť na mieste. Investícia za preverenie nehnuteľnosti je v porovnaní s cenou nehnuteľnosti, zanedbateľná,“ vraví T. Šimon.
Experti vs. známy
Expertízu stavu nehnuteľnosti robia stavební inžinieri, architekti či súdni znalci. Na druhej strane, ak by chcel spotrebiteľ ušetriť, zrejme si najmä svojho známeho. Otázne je to, či nehnuteľnosť preverí dostatočne aj špeciálnymi prístrojmi.
Po expertíze sa záujemca o nehnuteľnosť môže rozhodnúť, či sa aj napriek zisteným závadám do kúpy naozaj pustí. Má v ruke odborný posudok s technickými nedostatkami a náklady na ich odstránenie. Môže predávajúceho postaviť pred návrh: kúpim váš byt, ale žiadam zľavu vo výške, ktorá pokryje náklady na odstránenie závad.
Pri každom byte, ktorý si záujemca prezrie počas obhliadok, sa táto služba pre náklady inšpekcie nedá realizovať. Na druhej strane zaplatiť si inšpekciu môže aj predávajúci. Odlíši tak svoju nehnuteľnosť transparentnosťou a reálne ohodnotí svoj byt alebo dom a vyhne sa spomínaným súdnym sporom.
Záujem je zatiaľ slabý
Je otázne, ako sa služba na Slovensku uplatní v praxi. Kým Američania sa kvôli práci sťahujú bežne aj päťkrát za život, u Slovákov je takáto mobilita obmedzená na jeden až dva presuny (zvyčajne smer východ – západ a v prípade mladej rodiny z menšieho bytu do väčšieho). Skúsenosti menších firiem, ktoré majú technickú inšpekciu ako doplnkovú činnosť, potvrdili, že túto službu spotrebitelia často nevyužívajú, pretože sa im nechce platiť niečo navyše, za čo nemusia.