Spoločnosť Siemens Mobility podpísala ešte v januári so spoločnosťou Reinoo zmluvu, ktorou sa zaväzuje k podpisu finálnej nájomnej zmluvy v novej administratívnej budove na Obchodnej ulici v Žiline. 

Do modernej budovy sa presťahuje celé žilinské inžinierske centrum, a to vrátane laboratórií, najneskôr na jeseň 2023. V súčasnosti ide o viac ako 500 zamestnancov, no ich počet by mal do roku 2023 stúpnuť o ďalších viac ako 150, pričom ide o pozície, ktoré sú už teraz aktívne obsadzované.

Rozľahlý priestor

Existujúce priestory spoločnosti na adrese J. M. Hurbana 21 v Žiline, kde sídli inžinierske centrum od roku 2010, už nie sú kapacitne dostačujúce. V novej budove bude spoločnosť Siemens Mobility disponovať štyrmi poschodiami a celková nájomná plocha bude približne sedemtisíc metrov štvorcových. 

Administratívna budova Obchodná 1 od spoločnosti Reinoo.
Zdroj: Reinoo
Administratívna budova Obchodná 1 od spoločnosti Reinoo.

Časť plochy bude pripravená na umiestnenie laboratórií, ktoré si vyžadujú špecifickú úpravu priestoru. V laboratóriách sa testuje hardvér a softvér pre železničnú infraštruktúru, ktorý je v žilinskej pobočke konfigurovaný. Už čoskoro spoločnosť očakáva aj dodanie nových zariadení, ktoré ešte výraznejšie rozšíria moderné technológie pre potreby práce na medzinárodných projektoch.

„Som veľmi rád, že budeme môcť zamestnancom ponúknuť ešte modernejšie pracovné prostredie v budove, ktorá bude disponovať ergonomickými pracovnými miestami a zároveň myslí aj na wellbeing, na ktorý kladieme veľký dôraz. Zamestnanci budú môcť relaxovať nie len v rámci oddychových zón v priestoroch spoločnosti, ale aj na zelenej streche s panoramatickým výhľadom,“ hovorí Rastislav Kušpál, vedúci Inžinierskeho centra Siemens Mobility.

Samozrejmosťou budú aj parkovacie miesta, nabíjacie stanice pre elektromobily, stojisko pre bicykle a inteligentné riadenie vnútorného prostredia na dosiahnutie optimálnych klimatických podmienok. „Už teraz sa teším, keď na novej adrese privítame celý tím,“ dodáva R. Kušpál.

Vysoká úroveň centra

Inžinierske centrum v Žiline sa počas uplynulých rokov stalo neoddeliteľnou súčasťou vývojového ekosystému koncernu Siemens Mobility celosvetovo, a to predovšetkým vysokou úrovňou kvality výkonov.

„Najviac cenení sú zamestnanci, ktorí sú skúsení, profesionálni a nastavili vysoký štandard kvality odvedenej práce, čo je v rámci oblasti železničných technológií dôležité. Naše technológie zaisťujú bezpečnosť na železnici a chránia tak ľudské životy,“ hovorí Branislav Voška, konateľ spoločnosti Siemens Mobility. 

Podľa neho rozhodnutie presťahovať sa do nových priestorov bolo jednoznačné a je to záväzok i jasný dôkaz o dlhodobom záujme spoločnosti rozvíjať aktivity v tejto oblasti. Verí, že nová budova poskytne zamestnancom ideálne zázemie pre prácu aj odpočinok.

Reinoo dbá na technológie

"Dôvera spoločnosti Siemens nás veľmi teší a považujeme ju za potvrdenie toho, že stavať kvalitné a ekologicky udržateľné budovy je budúcnosťou realitného developmentu. Sme radi, že v Siemense ocenili okrem modernej architektúry a technologických riešení aj zeleň či verejné priestory, ktoré sú súčasťou projektu. Ich rozhodnutie poukazuje na význam výstavby kvalitných kancelárii v Žiline, keďže poskytujú priestor pre pracovné miesta v sektore s pridanou hodnotou,“ hovorí Milan Dubec, CEO spoločnosti Reinoo.

Administratívna budova Obchodná 1 od spoločnosti Reinoo.
Zdroj: Reinoo
Administratívna budova Obchodná 1 od spoločnosti Reinoo.

Projekt Obchodná 1

Osemposchodová novostavba administratívnej budovy ponúka inovatívny koncept kancelárskych a obchodných priestorov v najvyššom štandarde. Súčasťou budovy je aj podzemné parkovisko. Dominantou je oddychová strešná zóna s panoramatickým výhľadom, ktorá ponúka priestor na relax či organizovanie eventov.

Úpravy v okolí budovy pozostávajú z vytvorenia vegetačných úprav prírode blízkeho charakteru, vybudovania komunikácií pre peších z prírodných materiálov aj doplnenia prvkov drobnej architektúry. Cieľom výstavby je získanie prestížnych certifikátov Leed Platinum a Well Platinum.

Budova bude disponovať bezbariérovým vstupom do objektu, inteligentným systémom riadenia prostredia aj oddychovou strešnou zónou, zelenými a oddychovými zónami v okolí. Samozrejmosťou bude inteligentný parkovací systém, nabíjacie stanice pre elektromobily, stravovacie zariadenia aj kaviareň.

Inžinierske centrum Siemens Mobility v Žiline

Inžinierske centrum Siemens Mobility v Žiline, ktoré vzniklo v roku 2003, malo v roku 2010 na palube len 25 ľudí. V súčasnosti už zamestnáva viac ako 500 zamestnancov a je plánovaný ďalší výrazný rast.

Poskytuje služby v oblasti softvérového a hardvérového inžinieringu riadiacich a zabezpečovacích systémov železničnej dopravy, vývoja nástrojov na inžiniering a automatizáciu testovania. Netreba opomínať ani podporné aktivity pre riadenie kvality a dokumentácie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou projektov.

V Inžinierskom centre sa projektujú, testujú a zavádzajú do praxe moderné riešenia v riadení diaľkovej, prímestskej a mestskej koľajovej dopravy nielen na Slovensku, ale predovšetkým v zahraničí. Medzi významné projekty centra patrí projekcia riadiacich systémov vo Viedni, v Istanbule, Buenos Aires, Švajčiarsku či Malajzii.

Ďalšie dôležité správy

Projekt Čerešne v Dúbravke.
Neprehliadnite

Čerešne Lake už kolaudujú, bývať sa tam bude už v lete