Shopping Palace na Zlatých pieskoch bola pôvodne investícia rakúskej skupiny Soravia, ktorá postavila toto obchodné centrum na okraji Bratislavy pred 15 rokmi. Ešte koncom 90. rokov realizovala aj Shopping Park Soravia na Rožňavskej.

Ďalšia investícia Rakúšanov sa uskutočnila len o niekoľko desiatok metrov ďalej. Shopping Palace otvorili v novembri 2004 a v tom čase patril k najväčším komplexom tohto typu v Bratislave.

Centrum prinieslo nákupnú plochu 18 500 štvorcových metrov a vyše 5-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Vedľa nákupného centra už v tom čase malo otvorený veľký hypermarket Tesco a spolu s existujúcimi prevádzkami tu vzniklo dokopy 57-tisíc m2 predajnej plochy. Komplex pri Zlatých pieskoch doplnila prevádzka Asko nábytok.

Rastúca konkurencia

Po dokončení predala Soravia Shopping Palace rakúskemu fondu a financujúcemu partnerovi BA-CA Real Invest patriacemu pod Bank Austria zo skupiny UniCredit.

Nadobúdacia hodnota mala vtedy presiahnuť 50 miliónov eur. Z výročných správ Bank Austria vyplýva, že za nákupné centrum jej dcérska firma zaplatila necelých 15 miliónov eur a zvyšok bolo iné vyrovnanie so Soraviou.

Pôvodný rakúsky vlastník zostal aj po predaji svojho nákupného centra prítomný v lokalite a na Zlatých pieskoch uskutočnil na susednom pozemku prístavbu Shopping Palace, ktorú dokončil v roku 2009. Do projektu, ktorý pridal ďalších 34-tisíc štvorcových metrov plochy, investovala skupina 55 – 60 miliónov eur.

Shopping Palace na Zlatých pieskoch Rakúšania v tichosti predali. Poznáme cenu

Zdroj: TREND Reality

V Shopping Palace II mali nájsť domov známe módne značky, ale Soravia čelila ťažkostiam s hľadaním nájomcov. Pri otvorení tam bolo iba pár predajní a aj po piatich rokoch táto časť Shopping Palace zívala prázdnotou.

Soravia ju napokon v roku 2015 takisto predala – spoločnosti Všetko pre bývanie, ktorá tu naplánovala nákupné centrum s monotematickým zameraním.

Napokon v novšej časti Shopping Palace otvorilo v marci 2017 centrum Styla so 45 prevádzkami, zameranými prevažne na predaj nábytku, kobercov, podláh a krytín a bytových doplnkov.

Prostredná časť, teda pôvodný Shopping Palace, si

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa