Emirát, ktorý disponuje šiestimi percentami svetových ropných rezerv plánuje ukončiť zmluvné rokovania na futuristickú budovu najneskôr do konca roka 2017. Potvrdil to, podľa portálu Bloomberg, šéf sekcie ekonomického rozvoja Abú Dhabí Alí Madžíd Al Mansúrí a dodal: „Najhoršie je už za nami.“

Narážal tým na upokojenie situácie s poklesom cien ropy na svetových trhoch a tým pádom na stabilizáciu rozpočtu emirátu a obnovenie prílivu peňazí do projektov, ktoré museli v dôsledku krízy ostať zatiaľ len na papieri.

Gigantická kupola

Al Mansúrí  zároveň oznámil, že ku koncu sa blížia práce na stavbe prvej pobočky Louvru mimo územia Francúzska. Otvoriť by ju mohli už koncom tohto roka. Náklady na tento projekt predstavujú asi 650 miliónov dolárov a jeho autorom je svetoznámy francúzsky architekt Jean Nouvel.

Ropa pomáha umeniu, v Abú Dhabí ožívajú veľké projekty Louvre a Guggenheim

Vnútri pobočky Louvre v Abú Dhabí Zdroj: TDIC, Design: Ateliers Jean Nouvel

Sedemdesiatročný Nouvel projektoval napríklad revitalizáciu Gasometru A vo Viedni a je tiež autorom administratívneho komplexu Zlatý Anděl v Prahe, ako aj budovy Arabského svetového inštitútu v Paríži či Torre Agbar v Barcelone.

Louvre v Abú Dhabí má mať rozlohu 24-tisíc štvorcových metrov a komplex bude zahŕňať niekoľko budov. Nad nimi sa má týčiť gigantická kupola s priemerom 180 metrov, cez ktorú preniká slnko, čo vytvára efekt slnečných lúčov prúdiacich cez korunu datlovníka v oáze.

Dvanásťkrát väčšie ako v New Yorku

Budova Louvre v Abú Dhabí bude stáť na ostrove Saadiyat, ktorý sa v nasledujúcich rokoch stane významným kultúrnym centrom celého regiónu. Práve tam postavia aj pobočku Guggenheimovho múzea. Je dielom amerického architekta Franka Gehryho (87), ktorý vytvoril napríklad aj slávnu budovu Tancujúceho domu v Prahe.

Ropa pomáha umeniu, v Abú Dhabí ožívajú veľké projekty Louvre a Guggenheim

Guggenheim v Abú Dhabí Zdroj: AL SAADIYAT

Futuristická budova v Abú Dhabí, ktorej náklady sa vyšplhajú možno až na 800 miliónov dolárov. Bude pritom 12-krát väčšia ako slávna budova Guggenheima v New Yorku z dielne architekta Franka Lloyda Wrighta, v ktorej sú diela moderného umenia od roku 1960 do súčasnosti.

Na pamiatku šejka

Na ostrove Saadiyat by trojlístok veľkolepých architektonických projektov kultúrnych inštitúcií malo doplniť Zayedovo národné múzeum pomenované po bývalom vládcovi emirátu šejkovi Zayedovi bin Sultan Al Nahyanovi. Túto budovu navrhlo britské architektonické štúdio Foster + Partners, o čom podrobne informoval magazín Dezeen.

Ropa pomáha umeniu, v Abú Dhabí ožívajú veľké projekty Louvre a Guggenheim

Zayedovo národné múzeum Zdroj: Foster + Partners

Budovanie týchto nákladných stavieb spadá do širších plánov bohatého ropného emirátu Abú Dhabí posilniť svoje renomé medzi turistami. Okrem mora a fantastických zábavných parkov by si mohli vychutnať špičkové umelecké diela v zaujímavých priestoroch a navyše s fundovanými sprievodcami.

Ich výstavba navyše vyrieši aj stavebnú krízu v Abú Dhabí, pre ktorú niektorí významní hráči museli zoškrtať pracovné miesta aj o 30 percent. Tieto zdroje by podľa Al Mansúrího mohli absorbovať iné časti ekonomiky, napríklad práve spomenuté stavby na ostrove Saadiyat.