Spoločnosť Vydrica vlastnená Urbicomom ohlásila uzavretie dohody o vytvorení spoločného podniku s Lucron Group. Ako prvé o tom informovali Hospodárske noviny. „Cieľom je refreshnúť projekt, ktorý spojí Hrad s nábrežím a bratislavské korzo s Podhradím,“ uvádza vo vyhlásení k dohode Juraj Rehák, predseda predstavenstva spoločnosti Vydrica.

Vydrica je časť Podhradia siahajúca od Rybárskeho cechu po Zámocké schody a Most SNP. Ide o úzke územie zarezané do hradného kopca s rozlohou 3,7 hektára, so zvyškami historickej Vodnej veže, ktorá patrí mestu. Väčšiu časť Podhradia zaberá Zuckermandel, kde už developerská spoločnosť J&T Real Estate dokončuje rovnomenný projekt.

Dlhá história projektu

Územie bývalého Podhradia predalo mesto súkromným investorom na prelome tisícročí a v spolupráci s nimi vypracovalo a schválilo urbanistickú štúdiu. Vydricu získala spoločnosť Avant za 202 miliónov korún. V roku 2004 predala pozemky Urbicomu. Nový vlastník následne vyhlásil architektonickú súťaž na novú zástavbu územia.

Výsledky predstavil v roku 2007 a o tri roky neskôr prezentoval zatiaľ poslednú verziu návrhu polyfunkčnej štvrte s bytmi, kanceláriami, obchodmi aj hotelom, ktorá získala aj územné rozhodnutie. Výstavba sa však nezačala a po vypuknutí krízy sa hovorilo o predaji pozemkov.

Na jeseň 2016 začali pre Vydricu aktívne hľadať kupca realitné poradenské spoločnosti CBRE a Cushman & Wakefield. Podľa informácií TREND Reality boli oslovené všetky veľké developerské spoločnosti pôsobiace na Slovensku a viaceré z nich si objednali štúdie. Predložené mali byť najmenej dve konkrétne ponuky. Na trhu sa hovorilo o cene blížiacej sa k 30 miliónom eur.

Do hry vstúpil skúsený developer

Napokon sa predaj neuskutočnil a akciová spoločnosť Vydrica ako vlastník pozemkov sa dohodla na spolupráci na výstavbe, ktorá prebehne pod taktovkou Lucronu. „V spolupráci s viacerými tímami architektov pripravujeme update projektu, ktorý rozšíri pešiu zónu v centre mesta a prepojí historické centrum s novou výstavbou na nábreží,“ píše vo vyhlásení Eric Lux, luxemburský podnikateľ vlastniaci Ikodomos Holding, pod ktorý Lucron patrí.

Rehákovci Vydricu nepredali, postavia ju s Lucronom

Vydrica - vizualizácia územia Zdroj: Vydrica

„Centrum sa dlhodobo rozvíjalo najmä smerom na východ, teraz sa prepojí aj so západným krídlom v podobe Zuckermandla a River Parku. Výstavba Vydrice však bude mať zmiešanú funkciu zóny, do ktorej sa má vrátiť mestský život,“ pokračuje E. Lux.

Vydrica nemá byť luxusnou zónou

Podľa predstáv Lucronu nebude Vydrica luxusnou zónou, ale má ponúknuť bývanie stredného a vyššieho stredného segmentu. Bývanie má tvoriť 60 percent výstavby, zvyšok bude patriť kanceláriám, obchodom a službám sústredeným v parteri. V území by mala dostať priestor aj drobná remeselná výroba, dielne a ateliéry pre ľudí z kreatívnych odvetví.

„Chceme do Vydrice dostať život, aby sa stala súčasťou centra Bratislavy. Nemajú tu byť drahé obchody, chceme, aby tu ľudia žili a pracovali,“ opisuje Peter Kavecký, obchodný riaditeľ Lucron Group.

Developeri sa budú musieť vysporiadať so zapojením zvyškov historickej Vodnej veže, ktorá patrí mestu. V lokalite tiež funguje Subclub a strelnica. Dôležité bude, ako vyriešia prepojenie s centrom cez súčasnú autobusovú stanicu pod Mostom SNP.

Novú podobu Vydrice vychádzajúcu z územného rozhodnutia plánujú developeri predstaviť ešte v tomto roku na odbornej konferencii za účasti architektov či urbanistov a následne aj verejnosti. Celková investícia podľa odhadov developerov prekročí 100 miliónov eur.

S čím počíta územné rozhodnutie

  • výstavba 18 budov
  • 36-tisíc m2 bytovej zástavby
  • 15-tisíc m2 administratívy
  • 14-tisíc m2 obchodných nehnuteľností
  • 747 parkovacích miest