Regulované nájomné nie je témou len v postkomunistických krajinách. Medzi štáty, ktoré majú problémy s doriešením tejto otázky, patrí aj Portugalsko. O situácii južanov informovala agentúra Bloomberg.
V krajine sa nachádza množstvo nehnuteľností, ktorých majitelia si pre nízke zisky z prenájmov nemôžu dovoliť rekonštrukciu. Aj preto sa väčšina z nich chce svojho majetku zbaviť.
Regulované nájomné bolo pritom v krajine zrušené už v roku 1981. O deväť rokov prišla aj možnosť určenia lehoty výpovede zo strany prenajímateľa. Zmeny sa však týkali nových zmlúv. Problémom teda ostal fakt, podľa ktorého vyše polovica nájomníkov má zmluvy podľa starých pravidiel.
V nich je vypovedanie zmluvy zo strany prenajímateľa priam nemožné. Stav vykresľuje príbeh Isabely Palma, majiteľky 7-poschodovej budovy v obchodnej štvrti Lisabonu. V dôsledku nízkeho nájomného nedokáže pokryť údržbu nehnuteľnosti.
Šesť zostávajúcich nájomcov, vrátane advokátskej kancelárie, jej platia nízke alebo žiadne nájomné. Dôvodom správania nájomníkov je neprítomnosť obáv z vysťahovania. „Kvôli nim som zažila 6 rokov v súdnych sporoch a zaplatila som tisícky eur za právnikov,“ komentuje situáciu I. Palma.
Ako ironicky poznamenáva portál Bloomberg, situáciu nemusí vyriešiť ani prípadná smrť nájomníka. Ten totiž môže počas života nájomnú zmluvu prepísať na svoje deti, či ďalších príbuzných.
Spôsob ako zvýšiť ceny nájomného sa preto hľadá najmä cez rekonštrukcie budov. Podľa odborníkov si opravy nehnuteľností s regulovaným nájomným žiadajú v celej krajine až 74 miliárd eur.
Modernizácia budov by pomohla aj samotnému stavebníctvu. V ňom prišlo o prácu od roku 2002 až 190-tisíc ľudí. Pripravované zmeny by mohli nezamestnanosť v segmente znížiť až o polovicu.
Podľa OECD malo Portugalsko v roku 2009 tretí najprísnejší zákon týkajúci sa obmedzenia vysťahovania nájomníka. Rebríček prísnej legislatívy viedlo Švédsko a Grécko.
Problematiku regulovaného nájomného už dlhodobo rieši aj Slovensko. Bradatý zákon v nezmenenej podobe stále prežíva. Možností riešenia je však viac než chuti pohnúť sa ďalej.
Ilustračné foto - Flickr 1, Flickr 2