Kolektívne investovanie minulý rok prežilo extrémne náročné časy. Ekonomické ťažkosti, ktoré spôsobili opakované lockdowny, plynule vystriedala vysoká inflácia. Európu navyše zasiahol najväčší ozbrojený konflikt od konca druhej svetovej vojny. Západ na ruskú agresiu na Ukrajine reagoval uvalením najprísnejších sankcií od čias studenej vojny. Tvrdý obchodný konflikt v lete minulého roku vystrelil do rekordných výšok ceny elektrinu a plynu. Séria negatívnych udalostí spôsobila nevídanú situáciu. Minulý rok padli výnosy akcií aj dlhopisov.

Rozumná reakcia

Ľudia investujúci v podielových fondoch napriek tomu neprepadli panike. Väčšina drobných investorov akceptovala vysoké straty. Slovákom pravdepodobne pomohli skúsenosti získané počas finančnej krízy. Mnoho podielových fondov zaznamenalo obrovské straty v rokoch 2008 a 2009. Tie boli vymazané už počas nasledujúcich pár rokov a dlhodobo investujúci ľudia nakoniec slušne zarobili.

Investovať do podielových fondov sa oplatí práve v časoch padajúcich trhov. Ľudia za tie isté peniaze nakúpia viac akcií alebo dlhopisov. Pri pohľade na tvrdé dáta väčšina ľudí minulý rok zvolila rozumný prístup.

Čisté predaje v roku 2022 dosiahli hodnotu takmer 465 miliónov eur, čo je slušný výsledok. Napríklad pred štyrmi rokmi dosiahli čisté predaje len hodnotu 383 miliónov eur. Svet pritom v roku 2018 netrápila žiadna vážna kríza. Naopak, všetko nasvedčovalo tomu, že krajinu čaká dlhodobé obdobie prosperity a postupného zvyšovania životnej úrovne.

Minuloročné predaje vyznievajú zle len v porovnaní s rokom 2021. Úspory vytvorené počas pandémie mnoho ľudí vo veľkom investovalo. Výsledkom boli rekordné čisté predaje podielových fondov, a to až v hodnote 1,5 miliardy eur.

Úspech realitných fondov

Pri pohľade na výnosy minulý rok vyzeral takto: vážená výkonnosť akciových fondov klesla v priemere až o 17 percent, zmiešaných o 11 percent a dlhopisových o 10 percent. Prekvapivo dobre sa darilo investíciám do nehnuteľností. „Realitné fondy dosiahli v roku 2022 priemernú výkonnosť 4,07 percenta, čo bolo v kontraste s väčšinou zápornými výkonnosťami ostatných tried aktív,“ hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Roman Vlček.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa