Investori vyťahujú z realitných fondov v Európe viac ako miliardu eur mesačne. Klesajúci dopyt a prudký nárast nákladov na pôžičky ukrajujú z hodnoty komerčných nehnuteľností, uvádza Bloomberg. Celkové čisté aktíva týchto fondov klesli od decembra 2022 do konca minulého roka o viac ako desať percent na 180,7 miliardy eur, vyplýva z údajov zostavených spoločnosťou Morningstar. Odlev trvá už 11 mesiacov v rade, pretože koniec lacných peňazí znížil atraktívnosť tejto triedy aktív.
Obavy z amerického trhu nehnuteľností sa tento týždeň presunuli aj do Európy. Dlhopisy vydané Deutsche Pfandbriefbank a aj ďalšie klesali v dôsledku expozície na tomto trhu. Realitné fondy môžu predstavovať hrozbu pre finančnú stabilitu, pretože financujú 40 percent trhov komerčných nehnuteľností v eurozóne, varovali minulý rok predstavitelia Európskej centrálnej banky.
„Mnoho otvorených fondov je pod tlakom, aby predávali aktíva, aby uspokojili rastúce požiadavky na výplatu podielov,“ napísal Oliver Salmon z londýnskej realitnej kancelárie Savills. Napriek tomu sa očakáva, že výhľad pre komerčné nehnuteľnosti sa koncom tohto roka zlepší, ak ECB začne podľa očakávania znižovať úrokové sadzby a naratív mäkkého pristátia sa potvrdí.
Výplaty podielov v celej Európe presiahli miliardu eur v každom z posledných troch mesiacov roku 2023, ukazujú údaje Morningstar. Nemeckí investori, ktorí sú povinní dať ročnú výpovednú lehotu, kým budú môcť ťahať peniaze z fondov, vybrali počas posledných piatich mesiacov roka podľa nemeckej konzultačnej spoločnosti Barkow Consulting viac ako 750 miliónov eur.