Uplynulý rok prekvapil. Do realitných duší developerov, bankárov, stavbárov a kupujúcich priniesol najprv jeden pocit a neskôr úplne opačný. Radosť z naštartovania výstavby nových projektov a ich odbytu, ktorá v úvodných mesiacoch roka viedla k zvyšovaniu nejedných cenníkov nahradila na trhu opatrnosť a následné ticho.
Prvé mesiace sa okrem uvoľnenia pocitov v realitnom svete niesli aj vo svetle hokejových majstrovstiev sveta a príprav bratislavského zimného štadióna i susedného hotela. Dielo Juraja Širokého a miestneho magistrátu nie je každému po chuti, no svoj účel na dva týždne splnilo. Kritika ohľadom predraženia a veľkých dlhov prišla predtým, počas, aj po hokeji.
Okrem toho šlo o obdobie veľkých, predtým pozastavených, projektov. Reálnejšie obrysy získala nákupná zóna Bory v bratislavskom Lamači, nový vizuál Centrál a výstavbe ďalšieho (koľkého to?) biznis centra od HB Reavisu ustúpili staré budovy v Ružinove. Finep opäť ukázal Jégého alej a Penta Novú Terasu v Košiciach. Všetko aktivity, o ktorých sa vedelo už dlho, ale veľa z nich zatiaľ nebolo.
Teda nie, že by aj napokon bolo, časť z nich vrátane skôr ohlásených projektov opäť zapadá v kancelárskych stoloch hlbšie a hlbšie. Je za tým najmä otočka ekonomiky na jeseň tohto roka, kedy sa aj veľkí optimisti začali trápiť nad budúcnosťou. Ale na smutné predpovede tu nie je miesto.
Čo portál TRENDreality.sk potešilo, sú nové nápady. Developer Nového Háju prišiel s tým, že majitelia bytov si môžu ešte počas výstavby meniť veľkosť a tvar okien, umiestnenie lodžie a dispozície oveľa variabilnejšie než doteraz. Možno našiel recept, ako presvedčiť ľudí kupovať z papiera. Organickou hmotou uprostred Petržalky sa o to snažia aj developeri Petržalka City.
Ceny bytov v novom síce nie sú krízové, no to len v málo novostavbách po celom Slovensku. Ak sa vám zdajú drahé, protestujte, radí analytik. Jednou z výnimiek sú štartovacie byty v prestavaných ubytovniach, aj tie po prepočte na štvorcový meter výrazne prevyšujú priemer. No miniatúrne byty v čoraz lepších lokalitách s ohľadom na ich odbyt zjavne lákajú čoraz viac ľudí.
Obchodné centrá veľa nového nezažívajú. Nepočítajúc predlžujúce sa nájomné prázdniny svojich obchodníkov, či špekulantské praktiky, ako neplatiť nájomné, prípadne na ňom formou vracania DPH ešte zarobiť (viac v aktuálnom TRENDE 50-51/2011). V skratke k aktuálnej situácii – veľké mestá sú už s výnimkou Prešova nasýtené, malé majú potenciál pre lokálne strediská.
Ak hovoríme o tom, čo nás potešilo, treba spomenúť aj čoraz intenzívnejšie prebiehajúcu debatu o urbanizme miest a nových projektov. Môže za ňu viacero strán, jednou z najvýraznejších je hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrádová a v iných mestách zase rastúca náročnosť kupujúcich. Portál TRENDreality.sk bude pozorne sledovať každý krok a nevie sa dočkať konkrétnej realizácie.
Hoci o tom, čo sa na slovenských magistrátoch a najmä tom na Dunaji, deje (dialo?), vedia všetci zainteresovaní. Korupcia v developmente predražuje byty o desatinu a vytvára rýchlokvasené, nedokončené a nekvalitné novostavby.
Keď sme pri nekvalite – pokračujeme v úspešnom seriáli Rande s realitou. Za uplynulých dvanásť mesiacov sme zažili aj pozitívne, aj negatívne prekvapenia. Vlastne, rovnako ako v celom realitnom biznise.
Prečítajte si najlepšie výroky roka 2011.
Ilustračné foto - Flickr