Tomáš Štefány

Realitné radosti a starosti

O blogu

Skúsenosti s predajom niekoľkých nehnuteľností ma priviedli k pôsobeniu na projekte Bez Realitnej Kancelárie. Naším hlavným cieľom je poskytnúť klientom individuálnu starostlivosť pri prevode ich nehnuteľností.

Všetky články autora

Tak sa mi to konečne podarilo! Po niekoľkomesačnom snažení, nahadzovaní inzerátov, ich aktualizovaní, nekonečnom počte telefonátov a mailov s realitnými maklérmi, potenciálnymi záujemcami o môj byt, dostatočnom počte obhliadok a sklamaní, prišiel ten krásny deň, keď som ich našiel. Veľmi milý pár s malou dcérkou. Už na obhliadke som videl, že sa im byt veľmi páči, cena bola pre nich prijateľná a už hodinu po obhliadke volali, že ho berú.

Výborne. Okrem radosti ma ovládla aj hrdosť, že som si byt dokázal predať sám (pardon, s manželkou, tá by mi doma dala, keby som ju nespomenul :) a ušetrím na provízii pre realitnú kanceláriu. Nie, že by som proti nim niečo mal, veď niektoré aj mali môj byt v ponuke na predaj. Žiaľ, úroveň ich služieb v mojom prípade bola okrem dvoch  výnimiek veľmi nízka. Aby som teda len nehanil, spomeniem tie pozitívne výnimky. Obe realitné agentúry zastupovali ženy, ochotné prísť nehnuteľnosť pozrieť, nafotiť, jedna poskytla reklamnú plachtu a druhá hlavne cenné rady o znovu nafotení nehnuteľnosti.

Ďalšie stretnutie s kupujúcimi prebiehalo príjemne. Ale čo ďalej? Aj keď už mám určité skúsenosti s kúpou a predajom niekoľkých bytov a pozemkov, toto bol poriadne tvrdý oriešok aj pre mňa. Byt som kupoval z časti na hotovosť a zvyšok na hypotekárny úver, ktorý som chcel predajom vyplatiť. Kupujúci nemali takmer žiadne vedomosti ako postupovať a hypotekárny úver mali len pred schválený. Nemať kamarátov a známych pohybujúcich sa v realitných kruhoch, nevedeli by sme, ako ďalej.

Verte alebo nie, trvalo takmer 2 mesiace, kým som novým vlastníkom odovzdal kľúče od ich nového bytu. Nebudem sa tu dopodrobna rozpisovať o celom postupe, spomeniem len pár dôležitých momentov, od niekoľkých návštev obidvoch bánk (kvôli zriadeniu bankovej vinkulácie bolo viac návštev v banke kupujúcich), niekoľkých návštev katastrálneho úradu, notára až po spisovanie, prepisovanie, tlačenie a podpisovanie všetkých potrebných zmlúv a dokumentov. Doslova a do písmena práca na vedľajší úväzok. Týmto ešte raz ďakujem kamarátke právničke, ktorá rieši práve realitnú agendu, a ktorá mi veľmi pomohla. Ďakujem aj kupujúcim, ktorí boli tiež maximálne ochotní, promptní a ústretoví.

Čo sa týka realitných kancelárií. Viem, že existujú také, ktoré svojimi zmluvami a pracovnými postupmi chránia aj kupujúcich aj predávajúcich pred prípadnými problémami a finančnými stratami a sú klientom spoľahlivým partnerom a to sú tie, ktoré pochopili svoju úlohu na trhu služieb. Verím, že ich klienti sú spokojní a som presvedčený, že svoju províziu si za kvalitné služby zaslúžia.

V poslednom čase ale tiež otvorene zaznieva tvrdá kritika voči (ne)kvalite prác realitných maklérov a príliš vysokým províziám v kombinácii so zúfalými službami.  Ja mám skúsenosti aj pozitívne aj negatívne. Ak svoju nehnuteľnosť predáte alebo kúpite cez realitnú kanceláriu, želám Vám, aby ste „narazili“ na tú prvú kategóriu. Ak si ale trúfate predať alebo kúpiť nehnuteľnosť sami s cieľom ušetriť tak pár tisíc EUR presne ako v mojom prípade, viem, že to ide aj bez realitnej kancelárie.