Richard Churý

Realitám chýba systém

O blogu

Som spoluzakladateľom a riaditeľom RE/MAX, najväčšej realitnej siete na Slovensku. Rád sa podelím o všetko zaujímavé, čo ma stretne na dobrodružstve zvanom biznis.

Všetky články autora

So záujmom pozorujem, že sa tu opäť začalo živo blogovať a diskutovať. Na realitnom trhu sa dejú mimoriadne zaujímavé veci a pokiaľ ho človek sleduje alebo je jeho súčasťou, je o čom písať. Mojim cieľom je podeliť sa s vami o zaujímavosti, s ktorými sa počas mojej práce stretnem, pričom chcem ísť aj za hranice Slovenska. Svoj názor ku kvalite práce realitných kancelárií a maklérov a ako by sa to dalo zmeniť, som opísal v mojich predchádzajúcich blogoch. Konkurenti ma takmer roztrhali v zuboch, ale ani s odstupom času som nemal dôvod svoj názor zmeniť. Práve naopak.

Myslím si, že ako líder na trhu musíme niesť svoju zodpovednosť  a najlepšou odpoveďou sú naše reálne kroky a výsledky na trhu. S pánom Mistríkom sme sa však dohodli, že by bolo vhodné ešte raz sa k tejto téme vyjadriť.  Urobím tak posledný krát. Opäť pravdepodobne niektorých ľudí z brandže nepoteším, to ale nebolo nikdy mojim cieľom...

V prvom rade by som sa rád vyslovil k ľuďom, ktorí chcú predať alebo kúpiť nehnuteľnosť  bez pomoci realitnej kancelárie: ľudia, prosím vás, je to úplne v poriadku. Žijeme v slobodnom svete (aspoň zdanlivo) a vy máte právo slobodne sa rozhodnúť. Predpokladám, že drvivá väčšina z vás dokáže zhodnotiť, čo vás pri predaji nehnuteľnosti čaká. Pokiaľ sa obchod podarí, je to skvelé, pokiaľ sa to pokazí, budete si za to môcť sami. O tom je sloboda. Napriek informáciám z trhu, že podiel komplikovaných obchodov je výrazne vyšší ako v minulosti, strašiť vás mi pripadá až nemiestne, svedčilo by to iba o mojej neschopnosti. Je len na každom kolegovi - realitnom maklérovi, či si dokáže nájsť svoju klientelu, ktorej poskytne super servis a tak bude dlhodobo prosperovať a robiť biznis na základe referencií, t.j. spokojných klientov. Cesta k tomuto cieľu je dlhá, tŕnistá a neistá. Mám však šťastie poznať mnohých maklérov, ktorí si svoje miesto na trhu obhájili.A môžem vás uistiť, že svoj úspech nedosiahli strašením zákazníkov pred „samopredajom“.

A tu sa dostanem k druhému mýtu, ktorý poniektorým kolegom z realít zrejme nedá spávať a tak ho potrebujú živiť. A to je nekonečná diskusia o tom, či je pre vás dôležité, že maklér pracuje pre malú alebo veľkú realitku, príp. nejaký druh realitnej siete. No a vždy nejakou zázračnou zhodou okolností z toho vyjde najlepšie forma podnikania, ktorá je najbližšia autorovi. Moja odpoveď je - nie, nezáleží na tom. Opäť len opakujem, že je dôležité ako pracuje samotný maklér, ako dokáže identifikovať vaše potreby a následne ich uspokojiť. To, či je „vlk samotár“, alebo chce byť súčasťou niečoho väčšieho je jeho osobné biznis rozhodnutie.

Čo sa týka kvality realitných služieb na Slovensku, za 7 rokov čo som v biznise sa určite zopár vecí zmenilo pozitívnym smerom. Trh sa čiastočne vyčistil, časť maklérov na sebe popracovala a klient je tiež vzdelanejší.Bez systémových zmien a jalovými rečami sa však budeme zlepšovať možno tak tisíc rokov. Položil si niekto otázku, prečo sa v Kanade alebo USA až 97% nehnuteľností predá prostredníctvom realitných kancelárií? Je to tým, že to ukladá zákon, alebo sú tam ľudia úplní blázni? Ani jedno ani druhé. Je to preto, lebo tam je dlhodobo nastavený funkčný SYSTÉM, slúžiaci ako centrálna ponuka nehnuteľností (MLS) a zároveň tlak na prácu realitných maklérov prostredníctvom vzdelávania a certifikácie.Z toho sa odvíja kvalita služieb realitných maklérov, o ktorej sa nám môže snívať.

Úprimne, čo sa týka Slovenska, som skeptik. Na systémové zmeny neexistuje vôľa a ani objednávka.Komunikácia medzi realitnými hráčmi nefunguje ako by mohla.Môj priateľ pôsobiaci v realitách mi pri jednej príležitosti vyčítavo povedal, že tu chcem zavádzať americkú alebo západoeurópsku etiku. A vraj na Slovenskú je etika iná (aj vám to pripomína scénku z Vesničko má středisková?). Ja sa pýtam, aká je na Slovensku etika? Ukrajinská? Je toto želanie klienta? Vzhľadom na reakcie na diskusných fórach o tom pochybujem.

Iste, v realitnom biznise pôsobia aj šikovní, progresívni a čestní ľudia, s ktorými som našiel prienik hodnôt. A je ich stále viac, čo mi dáva nádej, že trh sa pohne dobrým smerom. Spolu s nimi pripravujeme užšiu spoluprácu v prospech klienta a veľmi sa na ňu teším. Vo všeobecnosti však musím skonštatovať, že ľudia, ktorí sa snažia za realitný biznis hovoriť, uviazli niekde v minulom storočí a najradšej by súčasný stav zakonzervovali.Ich nervozitu pri klesajúcom trhu a absencii riešení do istej miery chápem. Čo však nepochopím je to, že namiesto korektnej komunikácie démonizujú tých, ktorí ohrozujú ich biznis a naopak si nevšímajú realitky, ktoré už z princípu kazia meno našej profesie. Napríklad, tým že svojim maklérom platia za to, že zazmluvnia predaj nehnuteľnosti bez ohľadu na cenu a predajnosť a už ich nezaujíma čo sa deje s klientom ďalej. Tieto kancelárie za sebou zanechávajú spúšť, ale keďže nerobia veľký biznis, nikoho to nezaujíma. Možno aj preto ste sa o nich ani v predchádzajúcich blogoch od kolegov vôbec nedočítali a nedočítate napriek tomu, že takýchto maklérov behá po trhu celá armáda. A bolo by toho viac, no nadnes nových nepriateľov zatiaľ stačilo.

Ďakujem všetkým, ktorí dočítali môj blog až sem. Ako som na začiatku spomínal, je môj posledný na túto tému. Budem rád, ak budem môcť diskutovať s kýmkoľvek, kto má záujem o vecnú diskusiu k stavu realitného trhu na Slovensku.