Tlačiareň dokáže vytvoriť diely s rozmermi 2x2x3,5 metra z bioplastického materiálu, ktorý pozostáva z 85 percent z rastlinného oleja a je zosilnený mikrovláknami. Zatiaľ bola vytlačená jedna trojmetrová vzorka vážiaca 180 kilogramov.

Stavba má vznikať ako lego. Každá miestnosť sa vytlačí v niekoľkých blokoch, ktoré sa pospájajú ako stavebnica. Potom sa otestujú a napokon sa spoja ako kocky lega do celej budovy. Trvať by to malo tri roky.

Výsledkom by mala byť stavba na nerozoznanie od klasického holandského domu pri kanáli. Slúžiť bude ako múzeum dizajnu s 12 miestnosťami prezentujúcimi výskum 3D tlače budov.

Každá miestnosť má iný dizajn. Steny obsahujú medzery na vedenie potrubí či káblov. Srdcom distribúcie dát a energií v dome bude „dátové ohnisko“ umiestnené v strede budovy.

Vďaka konceptu skladania hotových dielov ako stavebnice, je dom možné aj ľahko rozobrať a premiestniť, alebo recyklovať materiál na inú stavbu.

Prvý dom vytlačený na 3D tlačiarni

Dom vytlačený 3D tlačiarňou v Amsterdame Zdroj: DUS Architects Amsterdam

Projekt je dielom holandského ateliéru DUS Architects Amsterdam. Na tlačenie stavebných častí domu používajú 3D tlačiareň KamerMaker, čo vo flámčine znamená Staviteľ miestností. Funguje podobne ako stolové 3D tlačiarne – vytláča a tvaruje horúci plast do vrstiev. Využitá už bola na tlačenie menších objektov, napríklad lavičiek.

„Stavebný priemysel je jedným z najviac znečisťujúcich a najmenej efektívnych odvetví. Pri 3D tlači nie je žiaden odpad, znižuje náklady na dopravu a všetko je možné rozpustiť a zrecyklovať. Môže priniesť revolúciu do budovania miest,“ opisuje Hedwig Heinsmanová z DUS vo videu na stránke projektu.

Autorov budovy však čaká podľa odborníkov počas výstavby veľa problémov. „Veci, ktoré dobre fungujú v počítači alebo laboratóriu, zrazu nefungujú vo veľkom rozmere,“ upozorňuje Stephen Ervin z Harvardovej univerzity pre časopis New Scientist.

Aj DUS priznávajú, že technológiu stále testujú a zlepšujú. Úplná recyklovateľnosť je zatiaľ stále len prianím. Súčasné diely napríklad treba kvôli nosnosti a izolácii naplniť betónom. Výskum a testovanie bude prebiehať až do skončenia výstavby.

Projekt však ihneď vyvolal záujem a na stavbu sa prišlo pozrieť niekoľko tisícov návštevníkov, pre ktorých je stavenisko s výskumným a prezentačným centrom otvorené každý víkend so vstupným 2,50 eura. Pozrel si ho aj americký prezident Barack Obama počas návštevy Holandska.