Dnes už spoločnosť v likvidácii Evergrande mala kedysi všetky predpoklady na obchod roka: 19 miliárd dolárov v nesplatených offshore dlhopisoch; 242 miliárd dolárov v aktívach; a vládu, ktorá sa zdala byť odhodlaná podporiť ochabujúci trh s nehnuteľnosťami v krajine. Americké a európske hedžové fondy sa teda pustili do nákupu dlhopisov, pričom si predstavovali veľké výnosy, uvádza Bloomberg.

To, čo namiesto toho dostali v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, je len tvrdá lekcia pri snahe vyjednávať s komunistickou krajinou. Rozhovory sú teraz na bode mrazu. Hongkonský súd nariadil likvidáciu Evergrande a dlhopisy sú takmer bezcenné, obchodujú sa na sekundárnych trhoch len za jeden cent.

Vo všeobecnosti sa vie, že čínska vláda má vplyv na korporátne záležitosti spôsobom, ktorý je v rozvinutom svete nemysliteľný. Evergrande je pre mnohých ukážkou, do akej miery miestne úrady zasahujú „v záujme politiky a ekonomickej efektívnosti“.

„Investori si pravdepodobne plne neuvedomili riziko štátnej intervencie,“ povedal David Knutson, predseda organizácie investorov The Credit Roundtable, ktorá sa usiluje reagovať na kroky firiem averzné voči držiteľom dlhopisov. „Rozdelenie strát medzi domácich a zahraničných veriteľov bude politické.“

Situáciu sťažuje prehlbujúci sa pokles trhu s nehnuteľnosťami, prepad akcií o sedem biliónov dolárov a vlažná politická reakcia. Skutočnosť, že väčšina aktív spoločnosti je buď už zabavená, alebo sa nachádza nie v Hongkongu, ale v pevninskej Číne – potenciálne mimo dosahu držiteľov dlhopisov, tiež prispela ku komplikáciám.

Čoskoro po bankrote spoločnosti v roku 2021 bol vytvorený výbor pre riadenie rizík, ktorému dominovali úradníci z domovskej provincie Kuang-tung. Provinčné úrady plánujú okrem toho poslať pracovnú skupinu na posilnenie vnútornej kontroly a riadenia Evergrande.

Investori a ich poradcovia sa sťažovali, že si nie sú plne vedomí, čie záujmy sa pri rokovaniach uprednostňujú, ani s ktorými vrstvami úradníkov majú do činenia.

Ďalšie dôležité správy

WA 25 Peking - Na snímke mapa, ktorá zobrazuje domáce vývojové projekty čínskej developerskej skupiny China Evergrande Group v Pekingu utorok 21. septembra 2021.Čínska developerská skupina China Evergrande Group je presvedčená, že „prekoná svoje najtemnejšie obdobie“. Uviedol to v utorok v liste zamestnancom Chuej Kcha Jüan, predseda predstavenstva spoločnosti, ktorá zápasí s dlhmi. Hrozba jej bankrotu vyvoláva nervozitu na globálnych trhoch.  Akcie spoločnosti kótované na burze v Hongkongu v to
Neprehliadnite

Bývalá centrála Evergrande si nevie nájsť kupca. Likvidátori budú mať aj iné problémy